دسامبر 10th, 2020

ایستگاه هواشناسی درگز

خزان ایستگاه اقلیم‌شناسی لطف‌آباد در سایه کمبود اعتبارات

مشتاقی گفت: پس از گذشت 11 سال از پیگیری‌ها برای راه اندازی ایستگاه اقلیم شناسی لطف آباد، هر سال با مساله‌ای به نام کمبود اعتبارات مواجه هستیم؛ اعتبار مورد نیاز این پروژه در شرایط فعلی حدود یک میلیارد تومان است.

رضا مشتاقی مدیر اداره هواشناسی درگز در گفتگو با درگزخبر؛ ضمن اشاره به فعالیت ۱۲ ساله این اداره در شهرستان درگز اظهار کرد: اداره هواشناسی درگز از ابتدای تاسیس تاکنون توانسته با ارائه داده ها و تحلیل های دقیق، در بسیاری از بخش های شهرستان نقش آفرینی های مثبتی داشته باشد؛ ارائه آمار و اطلاعات جوی در بخش کشاورزی و دامپروری یکی از پرکاربردترین حوزه های فعالیت این اداره است.

وی افزود: تمام تلاش ما بر این است که هشدارها و اطلاعیه های صادره به روز و دقیق باشد، البته پیش بینی درست نیاز به ابزار و ادوات دقیق دارد، علی الخصوص با شرایط جوی درگز که به نوعی جزو شهرستان های چهار فصل کشور محسوب شده و نیاز است در بخش های مختلف آن ایستگاه هواشناسی مستقر شود، در غیر اینصورت باعث بروز ناهماهنگی هایی در ارائه پیش بینی می شود.

مدیر اداره هواشناسی درگز ابراز کرد: خوشبختانه با پیگیری هایی که در سالهای قبل انجام شد موفق شدیم ایستگاه هواشناسی تمام خودکار گردنه تیوان را راه اندازی کنیم؛ اما تعمیر و نگهداری این سامانه هایی که اکثرا وارداتی هستند مستلزم صرف هزینه است که شرایط اقتصادی فعلی کار را با مشکلاتی مواجه کرده است.

مشتاقی در پاسخ به سوال خبرنگار ما مبنی بر لزوم استقرار ایستگاه های هواشناسی در شرایط وجود ایستگاه های ماهواره ای گفت: تمام داده ها و پیش بینی هایی که این روزها افراد در سطح کانالها و سایت های مختلف به صورت آنلاین مشاهده می کنند، حاصل اطلاعاتی است که در یک ساعت مشخص از تمام ایستگاه های هواشناسی دنیا به مراکز خود مخابره می شود.

وی افزود: اگرچه ایستگاه های مختلف زمینی، هوایی، دریایی، ماهواره ای و … در سطح دنیا وجود دارد اما هر کدام کارایی خاص خود را دارند؛ ایستگاه ماهواره ای قطعا نمی تواند بسیاری از پارامترهای ارزیابی شده توسط ایستگاه های سینوپتیک را ارائه کند.

مدیر اداره هواشناسی درگز تصریح کرد: در حال حاضر یکی از نیازهای اساسی ما با توجه به شرایط شهر لطف آباد و هم مرز بودن با کشور ترکمنستان، راه اندازی ایستگاه اقلیم شناسی در این شهر است؛ البته از سال ۸۸ پیگیری های زیادی در خصوص این مساله انجام شده اما هر بار با مساله ای به نام کمبود اعتبار مواجه هستیم.

مشتاقی تبیین کرد: در شرایط قعلی هزینه راه اندازی یک ایستگاه اقلیم شناسی چیزی در حدود یک میلیارد تومان است، اما با توجه به اینکه اساسا سازمان هواشناسی یک ارگان درامد زا نیست، تخصیص بودجه های سالیانه توان پاسخگویی به چنین هزینه ای را ندارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در این قضیه نیاز است نماینده و مسئولین شهرستان پای کار آمده و اقدامات عملیاتی برای جذب بودجه را پیگیری کنند؛ پیشنهاد ما این است که شهرداری و گمرک لطف آباد هم در این قضیه ورود کرده و به صورت مشارکتی کار را پیش ببریم؛ اگر این اتفاق بیفتد قطعا تمام شهر از مزایا و برکت آن بهره مند خواهند شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.