دسامبر 9th, 2020

علی رضا عربی مسئول نشریات بسیج دانشجویی

دانشجو باید تبعات نگاه به غرب را تبیین کند

عربی گفت: دانشجو وظیفه دارد ضمن تقویت حافظه تاریخی مردم، وقایع گذشته را برای آن‌ها تبیین کند تا دید درستی نسبت به نگاه به غرب بدست آورند.

علی عربی، مدیر مسئول و سردبیر نشریات بسیج دانشجویی در گفتگو با درگزخبر، ضمن بازخوانی وقایع روز ۱۶ آذر سال ۱۳۳۲ اظهار کرد: روز دانشجو نماد مقاومت علیه کشورهای سلطه گر و اعتراض صورت گرفته در آن روز برخواسته از اعتراض بدنه اجتماع بود که به دست دانشجویان رقم خورد.

وی تبیین کرد: یکی از دلایل مهمی که باعث شکل گیری چنین روزی شد، از سر گیری روابط با بریتانیا بود؛ بریتانیایی که به عنوان یک کشور سلطه گر امتیازات زیادی را از خاک و منابع عظیم کشور ما گرفته بود؛ همین مساله سبب شد دانشجویان دست به چنین اقدامی زده و شهدایی همچون بزرگ نیا، شریعت رضوی و قندچی در راه مبارزه با استکبار فدایی شوند.

دبیر اسبق انجمن اسلامی دانشجویان گفت: روز دانشجو بهانه ای شد تا دانشجویان علاوه بر مبارزه با استکبار خارجی، ضمن واکاوی ضعف های داخلی کشور که ناشی از دخالت بیگانگان بود، در راستای پیشرفت و اعتلای کشور هم راهکارهایی را ارائه کنند؛ بسیاری از نقاط ضعف دستگاه های اجرایی کشور حاصل نگاه اینها به غرب و خارج از کشور است.

عربی تشریح کرد: ارزان شدن خودرو، ترخیص کالاهای گمرک، ارزان شدن ارز و طلا و … از رفتارهای سیاسی دولت بود که با نگاه به غرب و با هدف آماده کردن ذهن مردم برای مذاکره مجدد با آمریکا صورت گرفت؛ اگر قرار باشد نگاه ما مجدد به کشورهای سلطه گر باشد لازم است این روز را خیلی باشکوه تر از گذشته گرامی بداریم.

وی در بخش های دیگری از سخنان خود تاکید کرد: شهید سلیمانی نماد مقاومت جهادی برای حفظ تمامیت ارضی کشور و صدور انقلاب و شهید فخری زاده نماد تولید ملی علم بود؛ حاصل نگاه به داخل تربیت چنین اشخاصی است که علمشان کشور را در حوزه مسائل هسته ای از کل دنیا بی نیاز کرد؛ شهید فخری زاده یک الگوی تمام عیار نگاه به داخل است.

دبیر تحریریه نشریه جشنواره مردمی فیلم عمار ترور شهید فخری زاده را حاصل مذاکرات دانست و تصریح کرد: شروع مذاکرات به دشمن این پالس را می دهد که ما ضعف داریم و برای جبران یک سری کمبودها باید به آنها متکی باشیم؛ همین مساله سبب شد آنها جلو آمده و به خود اجازه دهند دانشمندان ما را ناجوانمردانه ترور کنند.

عربی تبیین کرد: نگاه آینده محور به داخل، ایجاد قدرت می کند؛ این مساله می تواند در حمایت از کالای ملی، حمایت از کارگر ایرانی و یا حمایت از سیاست مدارانی که نگاه به داخل دارند باشد؛ این نگاه در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری می تواند خیلی اثرگذار باشد؛ همانطور که سی سال پیش موشک نداشتیم اما با همین نگاه به چنان قدرتی در حوزه موشکی دست یافتیم که دشمن جرات نمی کند به کشور ما چپ نگاه کند.

مدیر مسئول و سردبیر نشریات بسیج دانشجویی ابراز کرد: در میان دانشجو به عنوان موذن جامعه وظیفه دارد ضمن تقویت حافظه تاریخی مردم، وقایع گذشته را برای مردم روشن گری کند؛ دانشجو باید تبیین کند سی سال پیش در چه جایگاهی بودیم، در هنگام شروع توافق برجام چه چیزهایی داشتیم که اکنون نداریم، چه خساراتی از نگاه به غرب نصیب ما شد و چه دستاوردی از خودباوری و اتکا به توان داخلی کسب کردیم!

وی خاطرنشان کرد: اگر کمی به عقب برگردیم متوجه خواهیم شد پیشرفت ما زمانی حاصل شد که متکی به خود بودیم و هر وقت به جهان خارج از کشور متوسل شدیم، نه تنها بهبودی برای ما حاصل نشد بلکه متحمل ضررهای زیادی شدیم.

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.