نوامبر 14th, 2020

گلایه مردم از شلوغی صف های نانوایی

نبرد کرونا و نان در صف‌ نانوایی‌های درگز

اگرچه طبق دستور وزارت بهداشت، مردم باید تا حد امکان از تجمع پرهیز کنند اما صف‌های طولانی نانوایی‌های درگز باعث شده این مقوله بسیار مهم نقض شده و باعث ایجاد نارضایتی از سوی مردم شود.

به گزارش درگزخبر؛ این روزها که مردم دنیا با مهمان ناخواسته ای به نام کرونا دست و پنجه نرم می کنند و طبق دستور وزارت بهداشت باید تا حد ممکن از تجمع در یک محل پرهیز کنند؛ صفهای طولانی نانوایی های درگز به یک معظلی برای مردم این شهر تبدیل شده؛ مشکلی که حل آن نیاز به همت مسئولین و همیاری مردم دارد.

یکی از نانوایی داران درگزی در گفتگو با خبرنگار ما علت اصلی این شلوغی را کوچک شدن سفره مردم دانست و تصریح کرد: متاسفانه با افزایش چند برابری قیمتها، مردم دیگر توان تهیه گوشت و برنج و … را نداشته و مجبورند با نان و ماست روزگار خود را سپری کنند.

وی ادعا کرد: از طرف دیگر سوء مدیریت در توزیع عادلانه آرد سبب شده به بعضی از نانوایی ها که نان آنها اصلا کیفیتی ندارد سهمیه ای اختصاص داده شود که حق آنها نیست؛ قطعا نانی که مشتری نداشته باشد یا به مصرف دام می رسد یا آرد آن در بازار آزاد با چند برابر قیمت فروخته می شود.

یکی دیگر از نانوایی داران درگزی به خبرنگار ما گفت: ما سابق بر این علاوه بر سهمیه ای که داشتیم، از شهرهای مجاور هم آرد آزاد تهیه می کردیم، اما با افزایش قیمت آرد آزاد، حتی اگر نان را به قیمت دوبرابر هم بفروشیم باز هم ضرر می کنیم؛ بنابراین به پخت سهمیه روزانه خود اکتفا کرده و همین مساله سبب می شود نسبت به قبل ساعت کمتری نانوایی فعالیت داشته باشیم؛ لذا فشار صفها بیشتر خواهد شد.

وی تاکید کرد: البته یک جو رسانه ای کاملا غلطی هم بین برخی مردم افتاده و با دیدن صفهای شلوغ نانوایی، تصور کمیاب شدن یا گرانی نان به ذهن آنها خطور می کند؛ به خاطر همین معمولا سعی می کنند تعداد بیشتری نان تهیه کرده و در منزل داشته باشند تا اگر این اتفاق افتاد دچار مشکل نشوند.

مصطفی (نام مستعار) از دیگر نانوایی داران درگز تبیین کرد: بیشتر فشار صف در نانوایی ما مربوط به روستاییان است که تعداد زیادی نان خریده و پس از خشک شدن به عنوان جایگزین جو استفاده می کنند، اگرنه تعداد خرید مشتری های شهر تغییری نکرده است.

این همشهری درگزی گفت: علاوه بر موارد ذکر شده، فروش آرد دولتی به قیمت آزاد توسط برخی نانوایی ها و فروش تعداد بالای نان به برخی دامداران باعث شده آرد آنها زودتر تمام شده و فشار به بقیه نانوایی های سطح شهر وارد شود.

توزیع آرد کاملا عادلانه است

مسلم اکبری رئیس اداره غله در گفتگوی تلفنی با خبرنگار ما در تشریح علت تشکیل صف در برابر نانوایی ها گفت: مهم ترین عامل در بحث شلوغی صفهای نانوایی گران شدن نهاده های دامی است؛ بیش از ۵۰ درصد نان تولید شده در نانوایی شهر به سمت روستاها می رود.

وی افزود: در این قضیه وجود افراد سودجو و فرصت طلب باعث شده آرد یارانه ای که قیمت آن کیسه ای کمتر از ۴۰ هزار تومان است را حتی تا کیسه ای ۲۰۰ هزار تومان برای خوراک دام بفروشند؛ این افراد به جای تولید نان، آرد را به قیمت آزاد می فروشند و باعث بروز مشکل در شبکه توزیع می شوند.

اکبری گفت: علاوه بر این، توزیع بالغ بر ۵۰ تن آرد خام در روستاهای فاقد نانوایی هم به این مساله دامن می زند؛ چرا که اکثر روستاییان سهمیه آرد دریافتی خود را در اختیار دام قرار داده و مجدد در صفهای نانوایی شهر ظاهر می شوند؛ اگر مشکل تامین نهاده های دامی حل نشود هر چه به سمت زمستان می رویم فشار بر روی شبکه توزیع نان بیشتر خواهد شد.

رئیس اداره غله درگز با تاکید بر اینکه هیچ تصمیمی در خصوص افزایش قیمت نان گرفته نشده خاطرنشان کرد: در چند روز گذشته بالغ بر ۱۵ پرونده تعزیراتی اعم از کم فروشی، عدم رعایت ساعت پخت، عدم نصب تابلو و … برای برخی نانوایان درگزی ایجاد شده؛ آرد به صورت کاملا عادلانه در سطح نانوایی ها توزیع می شود و مشاهده تخلف باعث کاهش سهمیه آنها و در نهایت قطع سهمیه شود؛ در این قضیه با کسی تعارف نداریم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.