نوامبر 8th, 2020

کمبود بذر گندم در درگز

سردرگمی کشاورزان درگزی برای تهیه بذر گندم

با فرارسیدن فصل کشت گندم پاییزه، بسیاری از کشاورزان درگزی برای تهیه بذر مورد نیاز خود دچار مشکل بوده و بلاتکلیف مانده‌اند؛ مسئولین پیش‌بینی می‌کنند یکی از دلایل بروز این مشکل اختلاف قیمت بین بذر و گندم باشد.

به گزارش درگزخبر؛ گندم و جو به عنوان یکی از محصولات استراتژیک کشور ما، بخش عظیمی از زمین های زراعی در سرتاسر کشور را به خود اختصاص داده، به طوری که به نقل از اسماعیل اسنفدیارپور مجری طرح گندم کشور، در سال گذشته سطح زیر کشت گندم در کشور بیش از ۵میلیون و ۸۰۰ هزار هکتار بوده است.

بنابراین نیاز است که یک برنامه ریزی و مدیریت صحیح از زمان کاشت تا برداشت انجام شود تا کشاورزان دچار مشکل برای تامین مواد اولیه و خدمات نشوند و به تبع آن محصولی مرغوب و با کیفیت به دست آید؛ اما این روزها کشاورزان درگزی و شاید بتوان گفت کشاورزان کل کشور با مشکل نبود بذر گندم در حال دست و پنجه نرم کردن هستند.

یکی از کشاورزان درگزی به خبرنگار ما گفت: چند روزی است که در شهرستان برای تامین بذر مورد نیاز خود دچار مشکل هستیم و شرکتهای تامین کننده بذر هم هیچ پاسخ مناسبی به ما ارائه نمی کنند؛  این در حالی است که سال گذشته تا اواخر آذرماه هم بذر به اندازه کافی موجود بود.

وی تصریح کرد: کشاورزان مجبور هستند برای تامین بذر مورد نیاز خود به بازار آزاد مراجعه کنند که معمولا گندم های بازار آزاد مشکلاتی از قبیل لاغر و اصلاح نشده بودن، شکستگی داشتن و … دارند؛ برای پیدا کردن بذر خوب باید روستاهای مختلف و فروشگاه های محصولات کشاورزی را روزها زیر و رو کنیم تا شاید بذر خوبی بتوان پیدا کرد.

حامد حسینی از دیگر کشاورزان درگزی در گفتگو با خبرنگار ما ضمن گلایه مندی از نبود بذر گندم اظهار کرد: سالهای گذشته و پیش از اینکه بذرهای اصلاح شده به بازار بیایند، کشاورزان بخشی از محصول برداشت شده خود را که از کیفیت بهتر و علف هرز کمتری برخوردار بود، به عنوان بذر برای کشت سال بعد نگه می داشتند.

وی افزود: اما چند سالی است به خاطر اعتمادی که به جهاد کشاورزی کرده ایم، هر سال در فصل برداشت گندم های خود را به سوله تحویل داده و بذر را از جهاد تهیه می کردیم؛ امسال با این شرایط برای تامین بذر خود سردرگم هستیم و اصلا معلوم نیست تا پایان فصل کشت بتوانیم بذری تهیه کنیم یا نه

مهدی خالقی رئیس اداره جهاد کشاورزی درگز با اشاره به اینکه بذر مورد نیاز درگز سالیانه چیزی در حدود ۴۰۰۰ تن است اظهار کرد: جهاد کشاورزی سالیان متمادی طبق دستورالعمل، ۳۰ درصد از کل بذر مورد نیاز یعنی ۱۴۰۰ تن بذر مورد نیاز را تامین می کند و در اختیار کشاورزان قرار می دهد اما امسال شرایطی رقم خورد که برای تامین بذر دچار مشکل هستیم؛ البته این مشکل در سطح کشوری مطرح است.

وی عنوان کرد: سال گذشته به دلیل اینکه کشاورزان محصول خوبی برداشت کردند، بذر مورد نیاز خود را از همین محصولات تامین کرده و از شرکت های تامین کننده خرید نکردند و بذر در کارخانه ماند؛ از طرفی عدم حمایت دولت از شرکت ها باعث شد امسال تولید کمتری نسبت به ظرفیت مورد نیاز شهرستانها داشته باشند.

مدیر اداره جهاد کشاورزی درگز تصریح کرد: از طرفی پیش بینی می شود اختلاف بین قیمت خرید بذر و خرید گندم باعث شود شرکت ها به فکر نگه داری و فروش این محصول به عنوان گندم بیفتند چرا که در هر کیلو تقریبا اختلاف ۷۰۰ تومانی ست.

خالقی گفت: مجموعه عوامل بالا به اضافه مدیریت نادرست توزیع سبب شده که کشاورزان کل کشور برای تامین بذر مورد نیاز خود دچار مشکل شوند؛ البته برای بذور آبی تقریبا این مشکل وجود ندارد و توزیع انجام شده ولی برای کشت دیم همچنان مشکل داریم.

وی خاطرنشان کرد: مشکل کمبود بذر باید به صورت ملی و از طرف دولت حل شود و ما توان نداریم یک تنه مشکلات را حل کنیم؛ اگر کشاورزی قصد خرید بذر از سایر کشاورزان داشت حتما به بحث بوجاری و ضدعفونی بذرها دقت کافی داشته باشد تا در برداشت محصولات خود متضرر نشود.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.