نوامبر 7th, 2020

سهل‌انگاری، ۱۴۸ هکتار از مراتع درگز را به نابودی کشاند

پهلوان‌زاده گفت: از ابتدای تیرماه سال جاری تاکنون در اثر سهل انگاری و بی توجهی مردمی که به هر نحو با طبیعت در ارتباط هستند، 148 هکتار از مراتع شهرستان درگز از بین رفت و خسارت ده میلیارد ریالی به محیط زیست و منابع طبیعی وارد شد.

جواد پهلوان زاده رئیس اداره منابع طبیعی درگز در گفتگو با خبرنگار درگزخبر؛ از وقوع آتش سوزی های گسترده در سطح مراتع شهرستان درگز از ابتدای تابستان سال جاری خبر داد.

وی عنوان کرد: از ابتدای تیرماه تاکنون تعداد ۹ فقره آتش سوزی در منابع طبیعی درگز رخ داده که متاسفانه در طی این آتش سوزی ها مجموعا ۱۴۸ هکتار از مراتع بکر و درجه یک شهرستان از بین رفته است.

رئیس اداره منابع طبیعی درگز گفت: در مجموع این ۹ مورد حریق که عامل وقوع تمام آنها سهل انگاری انسانی بوده است، ۴۰ تن علوفه، ۵۰ اصله درخت ارس و ۲۵۰ اصله درخت جنگلی از بین رفت که خسارات زیست محیطی آن عددی نزدیک به ده میلیارد ریال برآورد شده.

پهلوان زاده با اشاره به غیرقابل جبران بودن خسارات وارد شده به مراتع تصریح کرد: اگر در حفظ منابع طبیعی کوتاهی از سوی مردم رخ دهد قطعا خسارت آن به خود آنها و کشاورزان و دامداران بر می گردد؛ چرا که اگر ۴۰ تن علوفه ای که در حال حاضر از بین رفته، موجود بود به مصرف کشاورزان می رسید و برای تهیه آن نیازی به پرداخت هزینه نداشتند .

وی خطاب به تمام کسانی که به هر نحو با طبیعت در ارتباط هستند تاکید کرد: از مردم عزیز خواهشمندیم اولا از هرگونه آتش افروزی در مراتع خودداری کنند، اگر هم آتشی روشن می شود حتما از خاموش شدن کامل آن اطمینان حاصل کنند.

این مقام مسئول افزود: بعضی افراد با شروع آتش سوزی هول شده و برای اینکه دیده نشوند سعی می کنند از منطقه فرار کنند؛ این مساله باعث گسترده شدن آتش سوزی و سخت تر شدن عملیات اطفای حریق می شود؛ اما اگر در محل بمانند و ضمن درخواست کمک، شروع به خاموش کردن آتش کنند قطعا خسارت کمتری نصیب منابع طبیعی می شود.

پهلوان زاده تبیین کرد: طبق قوانین مربوط به حفاظت و بهره برداری از مراتع، تمامی ادارات و نهادهای کشوری و لشکری موظف هستند که در صورت اعلام نیاز از سوی اداره منابع طبیعی، با تمام امکاناتی که در اختیار دارند به کمک بیایند، نهادهایی هم که به هر دلیل از انجام این کار خودداری کنند طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

وی در پایان ضمن تشکر صمیمانه از نیروهای بسیجی و تمامی ارگانهای حاضر در عملیات های اطفای حریق خاطرنشان کرد: حقیقتا در هر منطقه ای که اتفاقی رخ می دهد نیروهای بسیجی جزو اولین گروههایی هستند که با امکانات خود وارد میدان می شوند و گاهی جلوتر از کادر منابع طبیعی هستند؛ امیدواریم این همکاری ها برای حفظ منابع ارزشمند شهرستان همواره تدوام داشته باشد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.