نوامبر 6th, 2020

لرزه نگاری دو بعدی درگز و زرین کوه

جست‌وجوی نفت و گاز با لرزه‌نگاری دوبعدی در درگز و زرین کوه

هندی گفت: روز گذشته و با هدف اکتشافات نفت و گاز، پروژه لرزه نگاری درگز و زرین کوه با حضور مسئولین کشوری و خراسان رضوی افتتاح شد.

به گزارش درگزخبر؛ ظهر روز گذشته با حضور مسئولین شهرستان، استان و کشوری مراسم افتتاح پروژه لرزه نگری درگز و زرین کوه در ارتفاعات مقابل سد ابیورد درگز انجام شد.

سید صالح هندی مدیر اکتشاف شرکت ملی نفت ایران در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ پروژه لرزه نگاری را یکی از مراحل اکتشاف ذخایر نفتی و گازی دانست و اظهار کرد: فعالیت این پروژه به دلیل وضعیت راهبردی که برای کل کشور دارد؛ از سال گذشته آغاز شده و همچنان ادامه دارد.

وی افزود: البته لرزه نگاری، در ادامه و تکمیل کننده پروژه های قبلی است که به مدت ۸ ماه طول خواهد کشید و یکی از کارهایی است که اگر با موفقیت انجام شود در مرحله بعدی منجر به حفر چاه برای نفت و گاز خواهد شد.

غلامرضا پیرویان رئیس ژئوفیزیک اکتشاف شرکت ملی نفت ایران به خبرنگار ما گفت: پروژه لرزه نگاری پروژه ژئوفیزیکی است که برای تصویرسازی زیر سطحی و کشف منابع هیدروکربنی انجام می شود؛ از این روش زمین شناسی برای مواردی که نیاز به اکتشاف است استفاده می شود.

وی توضیح داد: در این روش داده های به دست آمده از تصویربرداری زیرسطحی که به وسیله امواج صوتی انجام می شود، توسط گروهی دیگر ثبت شده و پس از تفسیر، وضعیت منابع هیدروکربنی عمق زمین مشخص می شود.

رئیس ژئوفیزیک اکتشاف شرکت ملی نفت ایران ابراز کرد: امیدواریم بتوانیم به زودی از نتایج اطلاعات و داده هایی که در این منطقه تفسیر می شود، به منابع هیدروکربنی این منطقه که با ترکمنستان هم مشترک است دست پیدا کرده و برکتی باشد برای مردم ایران.

در این مراسم آقاجانی پیمانکار پروژه با ارائه توضیحاتی در خصوص سیستم ثبت داده های لرزه نگاری تشریح کرد: امواج حاصل از انفجار در حفره هایی که پیش از این ایجاد شده بودند، به لایه های زیرین زمین رفته و پس از انعکاس توسط گیرنده ها دریافت می شوند؛ داده ها پس از دریافت و انتقال به سیستم پردازش، لایه های زیرزمینی و نقطه مورد نظر حفاری برای برداشت مخازن هیدروکربنی را مشخص خواهند کرد.

وی تاکید کرد: این پروژه با توجه به اینکه ۱۴۰۰ کیلومتر مربع وسعت دارد، مستلزم استفاده از تعداد بالای نیروی انسانی بالاست؛ لذا ما برای شروع کار تعداد ۱۵۰ نفر از نیروهای بومی شهرستان را به کارگیری کردیم و در ادامه انشالله خانواده های بیشتری به صورت مستقیم و غیرمستقیم به کارگیری خواهند شد.

شایان ذکر است طبق اظهارات مکتوب مدیریت پروژه لرزه نگاری درگز و زرینه کوه، علاوه بر ۱۵۰ شغل مستقیم، ۳۰۰ شغل غیرمستقیم هم ایجاد شده است؛ همچنین در این پروژه که گردش مالی ماهانه آن ۲۵ میلیارد ریال است، ۶۰ دستگاه خودروی استیجاری بومی اعم از سبک و سنگین مورد استفاده قرار میگیرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.