ژوئن 21st, 2020

25 هکتار از پارک ملی تندوره در آتش سوخت

۲۵ هکتار از عرصه حفاظت شده پارک ملی تندوره در آتش سوخت

اصلاحی گفت: بر اثر بی توجهی گردشگران به هشدارها و آتش افروزی در منطقه، قریب به 25 هکتار از عرصه حفاظت شده پارک ملی که در برگیرنده گونه های مهم مرتعی، درختچه ها و درختانی همچون ارس و کاج بود در آتش سوخت.

حسین اصلاحی در گفتگو با درگزخبر؛ ضمن اشاره به آتش سوزی روز گذشته در منطقه حفاظت شده پارک ملی تندوره درگز؛ از مهار آتش سوزی پس از ۴ ساعت تلاش مداوم نیروهای امدادی خبر داد.

وی عنوان کرد: روز گذشته حوالی ساعت ۱۲ ظهر، ماموران یگان حفاظت محیط زیست این شهرستان از وقوع آتش سوزی در عرصه حفاظت شده پارک ملی تندوره خبر دادند که بلافاصله با هماهنگی مسئولین شهرستان، نیروهای امدادی، هلال احمر، منابع طبیعی، محیط زیست، سپاه و بسیج، نیروهای داوطلب مردمی و دوستداران طبیعت به محل اعزام شدند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست درگز گفت: متاسفانه در این اتفاق که به دلیل بی توجهی گردشگران به هشدارها و آتش افروزی در منطقه ایجاد شده بود، قریب به ۲۵ هکتار از عرصه حفاظت شده پارک ملی که در برگیرنده گونه های مهم مرتعی، درختچه ها و درختانی همچون ارس و کاج بود در آتش سوخت.

اصلاحی ابراز کرد: خوشبختانه به گونه های جانوری و پستانداران منطقه خسارتی وارد نشد.

این مقام مسئول در پاسخ به گلایه برخی شهروندان مبنی بر عدم حضور به موقع نیروهای امدادی توضیح داد: اولویت ما برای خاموش کردن آتش مناطقی است که دامنه آتش سوزی در آنها وسیع بوده و احتمال گسترش آنها به سایر مناطق وجود دارد؛ در این اتفاق برخی عرصه ها به جاده اصلی منتهی می شدند که خود به خود با رسیده به جاده حجم آتش کم می شد؛ لذا دغدغه اصلی ما سایر نقاطی بود که در زاویه دید افرادی که در محور تردد می کردند قرار نداشت.

وی تاکید کرد: اگرچه بارها و بارها اعلام شده که آتش افروزی در مناطق حفاظت شده محیط زیستی ممنوع است اما برخی گردشگران به این مساله مهم توجهی ندارند و در ایام گرم سال که کوچکترین جرقه، شعله آتش و یا حتی زباله های پلاستیکی (که در برخورد با نور همچون ذره بین عمل می کنند) باعث آتش سوزی وسیع در منطقه می شود؛ ضمن رها کردن زباله های خود در طبیعت، اقدام به آتش افروزی می کنند.

اصلاحی در پایان با تشکر از حضور به موقع تمام مسئولین و همشهریان در اطفای حریق، خاطرنشان کرد: محیط زیست و منابع طبیعی متعلق به همه ما بوده و هر کس وظیفه دارد به سهم خود از این میراث بسیار گرانبها محافظت کند؛ از همه همشهریان و گردشگران عزیز خواهشمندیم در هنگام تفرج در طبیعت، بیشتر مراقب این نعمت گرانبها باشند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.