مارس 30th, 2020

یخنی درگزی با گوشت گوسفند

یخنی درگزی معروف ترین و لذیذ ترین غذای منطقه درگز

یخنی درگزی یکی از خوراک هایی است که با گوشت تهیه می شود، اما کیفیت و طعم بسیار عالی این غذا، باعث شده به عنوان یک برند در سراسر کشور مطرح شود؛ از یخنی درگزی به عنوان سوغات شهرستان درگز یاد می شود.

به گزارش درگزخبر؛ کشور ایران در بحث گستردگی اقلیم، گویش، صنایع دستی، غذا و … یکی از سرآمدترین کشورهای دنیاست به نحوی که با سفری به اقصی نقاط ایران شاهد تنوع سبک زندگی مردمان خونگرم این سرزمین خواهید بود.

شهرستان درگز در استان خراسان رضوی هم از این قضیه مستثنی نبوده و گویش، محصولات و خوراکی های متنوعی دارد که مخصوص به همین خطه بوده و می توان گفت به عنوان یک برند در کشور شناخته شده است.

یخنی درگزی یا همان چلوگوشت یکی از مصادیق این تنوع غذایی است که اگرچه در تمام شهرهای کشور سرو می شود اما مواد اولیه و طرز تهیه این غذای لذیذ، آن را نسبت به همه جا متمایز کرده است، تا آنجا که در منوی غذایی بسیاری از رستوران های معروف استان، ردیفی با نام یخنی درگزی وجود داشته و چندین مرتبه در شبکه های مختلف تلویزیون، آموزش پخت این غذا با عنوان یخنی درگزی ارائه شده است.

البته در فرهنگ شهرستان درگز، این غذا عموما در مجالس عروسی و محافلی که مهمان عزیزی در جمع وجود دارد استفاده می شود؛ چرا که یخنی درگزی به نوعی سوغات این شهر بوده و پخت آن در مراسمات و میهمانی ها نشانه میزان ارادت میزبان به میهمان خود است.

نکاتی در پخت این غذا وجود دارد که رعایت نکردن آن باعث خوب نشدن یخنی می‌شود. این غذا متشکل از گوشت ران یا سردست گوسفند، پیاز فراوان، نمک و زردچوبه و روغن حیوانی است. در این خوراک پیازها کاملا کاراملی می‌شود و به جز زردچوبه و نمک از اودیه دیگری استفاده نمی‌شود.

با توجه به اینکه شهرستان درگز دارای مراتع زیاد و پوشش گیاهی بی نظیری است، کیفیت گوشت گوسفندانی که در این مراتع چرا می کنند به مراتب بهتر از سایر شهرها بوده و این موضوع یکی دیگر از دلایل کیفیت یخنی درگزی است.

توصیه می کنیم در شرایط قرنطینه فعلی که فرصت افراد برای ماندن در خانه بیشتر شده، حتما این غذا را امتحان کنید؛ اگر هم اهل مسافرت هستید حتما بعد از شکست کرونا به این شهرستان سفر کرده و طعم اصیل این غذا را با گوشت محلی و اجاق هیزمی در تفرجگاه چهلمیر بچشید؛ قطعا خاطره ماندگاری در ذهن شما خواهد شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.