دسامبر 24th, 2019

سخنرانی مهدی علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان رضوی

گنجایش سد ابیورد سالیانه ۴۳میلیون مترمکعب است

محمد علایی گفت: سد ابیورد که از 4 بخش بند انحرافی زنگلانلو، تونل انحرافی زنگلانلو بند انحرافی و کانال اسپیان و سد مخزنی ابیورد تشکیل‌ شده دارای گنجایش سالیانه 43 میلیون مترمکعب و ظرفیت تنظیمی حدود 30 میلیون مترمکعب است.

به گزارش درگزخبر؛ محمد علایی مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای خراسان رضوی ظهر امروز در حاشیه مراسم افتتاح سد ابیورد گفت: عملیات ساخت این سد در سال ۱۳۸۵ و در مسیر رودخانه زنگلانلو واقع در ضلع جنوب شرقی درگز آغاز شد و امروز پس از گذشت ۱۳ سال به افتتاح و بهره‌برداری رسید.

وی افزود: سد ابیورد که از ۴ بخش بند انحرافی زنگلانلو، تونل انحرافی زنگلانلو بند انحرافی و کانال اسپیان و سد مخزنی ابیورد تشکیل‌شده دارای گنجایش سالیانه ۴۳ میلیون مترمکعب و ظرفیت تنظیمی حدود ۳۰ میلیون مترمکعب است؛ این طرح از  این سد برای تأمین آب شرب، بهداشت و صنعت مردمان مرزنشینی ساخته شده که امروز امنیت خود را مدیون حضور مؤثر آن‌ها در منطقه هستیم.

این مقام مسئول تصریح کرد: با توجه به فاصله بسیار کم شهرستان درگز با کشور ترکمنستان و بحث ذخیره آبی که در این منطقه صورت گرفته، دیگر پسندیده نخواهد بود که مواد غذایی ترکمنستان از کشورهای دیگر تأمین شود.

علایی در پایان خطاب به مسئولان دستگاه‌های اجرایی درگز تأکید کرد: از این به بعد و با بهره‌برداری از سد ابیورد، به هیچ عنوان قابل ‌قبول نیست که شهر بزرگ درگز یا روستاهای آن مشکل تأمین آب شرب و بهداشت داشته باشد؛ همچنین امیدواریم بتوانیم با راه‌اندازی گلخانه در درگز، شاهد شهرستانی سرسبز و آباد و مردمانی دارای رفاه و آسایش باشیم.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, , ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.