دسامبر 18th, 2019

افزایش سه برابری جریمه شکار جانوران ماده

افزایش ۳ برابری جریمه شکار جانوران ماده

حسین اصلاحی گفت: با اجرایی شدن مصوبه شورای عالی حفاظت محیط زیست از دی ماه سال جاری، جریمه شکار برخی گونه‌ها با افزایش 100 درصدی و جریمه شکار جانوران ماده با افزایش سه برابری همراه خواهد بود.

حسین اصلاحی در گفتگو با درگزخبر؛ از اجرایی شدن مصوبه جدید شورای عالی حفاظت محیط‌زیست مبنی بر افزایش جریمه شکار جانوران خبر داد و اظهار کرد: این مصوبه که در تاریخ ۲۵/۴/۹۸ با حضور رئیس‌جمهور و اعضای شوراب‌های جانوران وحشی به تصویب و در تاریخ ۱۷/۹/۹۸ در روزنامه رسمی کشور درج شده، از هفتم دی‌ماه سال جاری لازم‌الاجراست.

وی افزود: به‌موجب این مصوبه جرائم شکار برخی از گونه‌ها مثل یوزپلنگ با افزایش ۱۰۰ درصدی و برخی گونه‌های دیگر مثل قوچ و میش وحشی و کل و بز نیز افزایش ۱۵۰ درصدی داشته است.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست درگز گفت: در این میان جریمه شکار جانوران ماده با توجه به اهمیت آن‌ها در حفظ چرخه محیط‌زیست، با افزایش سه برابری همراه بوده است؛ چراکه جانوران ماده معمولاً سالی دومرتبه تولیدمثل داشته و حذف شدن آن‌ها از طبیعت، باعث حذف تصاعدی آن گونه جانوری در طی سال‌ها می‌شود؛ لذا هیچ‌وقت برای جانوران ماده پروانه شکار صادر نمی‌شود.

می توان شکار کرد البته به شرط داشتن مجوزهای قانونی …

اصلاحی تصریح کرد: البته حذف گونه‌های جانوری نر هم حیات‌وحش را با مشکلات بسیاری مواجه می‌کند اما نبود آن‌ها را می‌توان با یک جانور نر دیگر جبران کرد؛ این گفته دلیلی بر ارائه مجوز شکار جانوران نر نبوده و افرادی که تمایل به شکار دارند باید از طریق قانونی اقدام کنند.

این مقام مسئول توضیح داد: کلیه افرادی که دارای سلاح قانونی بوده و تاکنون تخلف محیط‌زیستی نداشته و صلاحیت آن‌ها محرز شده می‌توانند با مراجعه به سازمان حفاظت محیط‌زیست اقدام به اخذ پروانه کنند؛ در پروانه شکار تمام موارد همچون فصل شکار، روز شکار، مناطق مجاز برای شکار و جانوری که می‌توان آن را شکار کرد قید شده و افراد باید دقیقاً مطابق با پروانه خود اقدام به شکار کنند.

رئیس اداره محیط‌زیست درگز تأکید کرد: اگرنه افزایش جرائم و مجازات نقش بسزایی در حفاظت از گونه‌های حیات‌وحش و افزایش جمعیت آن‌ها خواهد داشت اما از همیاران، جوامع محلی و شکارچیان قانونمند درخواست می‌شود در صورت مشاهده هرگونه تخلف موارد را با اداره محیط‌زیست و نیروهای اجرائی در میان گذاشته و گزارش‌های خود را به شماره تلفن ۴۶۲۲۸۸۲۴ و ۴۶۲۲۲۲۸۴ اعلام کنند.

برای مشاهده فایل کامل نرخ جریمه ضرر و زیان شکار جانوران اینجا را کلیک کنید
انتهای پیام/

برچسب‌ها:, , ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.