دسامبر 15th, 2019

دکتر مهدی قوی مدیر اداره املاک و اراضی آستان قدس رضوی در شهرستان درگز

اراضی آستان‌قدس به اهالی روستای زنگلانلو واگذارشد

مهدی قوی گفت: مشکل واگذاری اراضی آستان‌قدس به اهالی روستای زنگلانلو، پس از هشت پیگیری حل شد و واجدین شرایط به ترتیب اولویت در حال دریافت زمین هستند

مهدی قوی در گفتگو با درگزخبر؛ از آغاز واگذاری اراضی موقوفه آستان قدس به اهالی روستای زنگلانلوی درگز خبر داد و اظهار کرد: آستان قدس موقوفات زیادی در نقاط مختلف کشور و حتی خارج از کشور دارد که این وقفیات بر اساس اسناد و مدارک معتبر توسط اشخاص حقیقی و حقوقی صورت گرفته است.

وی افزود: در شهرستان درگز حدود ۴۲ رقبه وقف آستان شده‌اند که بسیاری از آن‌ها ازجمله اراضی کشاورزی، و عرصه روستاها و همچنین اراضی و عرصه روستای زنگلانلو دارای سند شش دانگ هستند.

رئیس اداره املاک و اراضی آستان قدس درگز عنوان کرد: سال ۱۳۸۹ شورای روستای زنگلانلو ضمن ارائه توضیحاتی مبنی بر افزایش جمعیت و جوابگو نبودن عرصه موجود برای ساخت‌وساز و ایجاد اشتغال اهالی روستا، درخواست افزایش محدوده روستا و واگذاری اراضی جدید که موقوفه هستند به اهالی را مطرح کردند.

قوی تبیین کرد: با دریافت این نامه، مسئولین وقت آستان جهت رفع مشکل مردم و تحقق خواست آن‌ها ضمن امضای تفاهم‌نامه با بنیاد مسکن، عملیات اجرایی و تهیه نقشه‌ها و بلوک‌ها آغاز شد اما به دلیل موقعیت جغرافیایی منطقه، قرار گرفتن در مسیر عبور سیلاب و وجود کال‌هایی بر سر راه؛ پروژه واگذاری تا مرتفع کردن مشکلات موجود، متوقف شد.

حل نواقص و مشکلات موجود ۸ سال زمان برد

وی تصریح کرد: با توجه به اینکه ادارات و نهادهای مختلفی در این قضیه نقش‌آفرینی داشته و هر یک ضوابط و معیارهای خاصی برای تأیید نقشه‌ها داشتند، طی فرآیند مذکور نزدیک به ۸ سال طول کشید و به سال ۹۸ رسید.

این مقام مسئول گفت: در ابتدای سال ۹۷ و در همان روزهای اول دریافت حکم مسئولیت اداره املاک و اراضی آستان قدس درگز، به صورت ویژه پیگیری مطالبه مردم روستای زنگلانلو را در اولویت کاری قرار دادم و پس از تلاش‌ها، مکاتبات فراوان و دعوت مسئولین عالی‌رتبه آستان برای بازدید از منطقه زنگلانلو، موافقت اولیه برای واگذاری زمین‌ها را دریافت کردم.

قوی عنوان کرد: طبق ضوابط، واگذاری اراضی باید به صورت مزایده عمومی انجام می‌شد اما این نوع واگذاری در روستاها درصورتی‌که مصوبات خاص خود را نداشته باشند سبب می‌شود سرمایه‌داران و متقاضیانی از شهرهای دیگر زمین‌ها را خریداری کرده و پس از احداث باغ و ویلا آن را به چند برابر بیشتر قیمت بفروشند؛ در این میان سهم اهالی هم از این مزایده چیزی جز حسرت و مشکلات نیست.

وی افزود: برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین مشکلی پس از مذاکرات و نامه‌نگاری‌های فراوان و برگزاری جلسات فشرده با اهالی و شورای روستا و مسئولین بالادستی، تصمیم بر این شد که برای کمک به مردم روستا مجوز برگزاری مزایده را فقط بین اهالی روستا آن هم کسانی که فاقد زمین بوده و نیازمند واقعی هستند صادر کنیم.

طولانی شدن پروسه واگذاری باعث منقضی شدن مصوبه کمیسیون نرخ گذاری شد

رئیس اداره املاک و اراضی آستان قدس درگز اذعان کرد: اما کار به اینجا ختم نشد چرا که طولانی شدن پروسه باعث شد تاریخ برخی مصوبات ازجمله مصوبه کمیسیون نرخ‌گذاری منقضی شده و نیاز بود کمیسیون نرخ‌گذاری مجدداً بررسی در مورد نرخ جدید را در دستور کار خود قرار دهد.

قوی ابراز کرد: با پیگیری‌های انجام شده و مساعدت کمیسیون نرخ‌گذاری بنا بر این شد تا اراضی بدون افزایش قیمت آماده واگذاری به مردم شود؛ باوجود این همه پیگیری باز هم مشکل دیگری بر سر راه بود و آن اینکه طبق مصوبات و آیین‌نامه‌ها باید واگذاری به صورت نقدی انجام می‌شد؛ این مشکل دغدغه بزرگی برای اهالی روستا شده بود.

وی تأکید کرد: با تشریح وضعیت اقتصادی روستاییان و مساعدت معاونت املاک و اراضی آستان قدس و نظر مثبت مدیریت املاک و اراضی شهرستان‌ها تصمیم بر این شد که یک‌سوم مبلغ را به صورت نقدی و الباقی را به صورت قسطی در دو سال دریافت کنیم.

عنایات امام رضا (ع) مشکلات را حل کرد …

این مقام مسئول ابراز کرد: با عنایات امام رضا (ع) و همراهی خوب مسئولین شهرستان و علی‌الخصوص مدیران ارشد آستان قدس، موفق شدیم مشکلات را یکی پس از دیگری کنار زده و پس از هشت سال، فرآیند واگذاری ۷۰ قطعه زمین را با رعایت اولویت‌ها آغاز کنیم؛ خوشبختانه طی چند روز گذشته اولین مرحله مزایده و واگذاری ۴ قطعه به‌خوبی انجام شد و مزایده‌های بعدی و واگذاری سایر قطعات به‌مرور زمان انجام خواهد شد.

قوی اظهار کرد: البته در هنگام صدور سند ضمانت‌های اجرایی و تعهداتی همچون قید بازه زمانی ساخت‌وساز، محدودیت انتقال و… هم در نظر گرفته شده که خدای نکرده در این میان امکان سوءاستفاده و سودجویی برای افراد میسر نگردد. در حال حاضر هم هیچ مشکلی برای آغاز ساخت‌وساز وجود ندارد و برندگان مزایده می‌توانند پس از واریز مبلغ اولیه و ارائه مدارک، کار خود را شروع کنند.

وی در پایان با تشکر از تمام ارگان‌ها و افرادی که در پیش برد این امر خداپسندانه نقش داشتند خاطرنشان کرد: تمام تلاش‌های ما فقط در جهت رضایت امام رضا (ع) و عمل به نیات واقفین و حل مشکلات مردم بود که جوان بودن و داشتن روحیه جهادی، تحمل مشکلات را آسان‌تر می‌کرد؛ لبخند رضایت مردمی هم که پس از ۸ سال مشکلات آن‌ها حل شده بود، خستگی را از جان و تن ما کنار زد و روحیه خدمتی ما را چند برابر بیشتر کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, , ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.