نوامبر 24th, 2019

تپه باستانی قدمگاه واقع در شهرستان درگز

تپه باستانی قدمگاه به پاتوق معتادان تبدیل شد

"تپه قدمگاه" درگز با وجود پیشینه تاریخی که به دوره ساسانیان باز می‌گردد به محل تجمع معتادان تبدیل شده است.

به گزارش درگزخبر؛ آثار تاریخی و مجموعه های نظیر تپه های باستانی و بناهای به جامانده از دوران پادشاهان قرن های گذشته همواره به عنوان عاملی برای جذب گردشگر به شهرها و دریچه ای برای شناخت آداب و رسوم پیشنیان بوده اند.

اما مدیریت نادرست و عدم توجه کافی به مکان های ذکر شده نه تنها ثمری برای مردم ندارد بلکه باعث بروز مسائل زیادی برای ساکنین و مجاورین این آثار هم خواهد شد.

تپه باستانی درگز موسوم به تپه قدمگاه یکی از همین مکانهاست که با وجود داشتن قدمت تاریخی هیچ توجهی به آن نشده و نزدیکی آن به منازل مسکونی مشکلاتی را برای مردم فراهم کرده است.

تپه باستانی قدمگاه یا سکوی تماشای خانه های مردم؟؟؟

یکی از اهالی این محل در گفتگو با خبرنگار ما ضمن ابراز ناراحتی از وضعیت رها شده تپه قدمگاه تصریح کرد: باتوجه به اینکه منازل این منطقه عموما همکف بوده و مردم تمکن مالی آنچنانی برای کشیدن پلت (ایرانیت پلاستیکی) بر روی دیوارهای خود را ندارند، این تپه تقریبا به سکویی برای تماشای خانه های مردم تبدیل شده است.

وی افزود: مردم این محله از شر معتادان و جوانهایی که برای کشیدن سیگار و قلیان در اطراف این تپه جمع می شوند امنیت ندارند؛ ضمن اینکه همیشه باید حواسمان جمع باشد تا کسی از بالای تپه منازل ما را رصد نکند.

این شهروند درگزی گفت: اخیرا هم بخش های مختلف تپه را به نیت پیدا کردن گنج و جواهرات سوراخ کاری کرده اند؛ با وجود مطالبه فراوان از مسئولین هنوز هیچ اقدامی برای رفع مشکلات مذکور نشده است.

تپه قدمگاه اثر ملی است و به ثبت رسیده!

محمد مددی رئیس اداره میراث فرهنگی درگز به خبرنگار ما گفت: تپه قدمگاه یکی از آثار به جا مانده از دوره ساسانیان است و ارزش تاریخی بالایی دارد؛ این تپه مدتهاست که به عنوان یک اثر ملی ثبت شده است.

وی اذعان کرد: با توجه به اینکه مالکیت زمینهای اطراف تپه متعلق به یکی از عمده مالکان درگز به نام خاندان فریدونی است و هیچ یک از اعضای این خاندان در شهرستان زندگی نمی کنند، این اداره اجازه هیچ گونه دخل و تصرف و حصارکشی اطراف تپه را ندارد.

منطقه را برای مزاحمان نا امن می کنیم …

سرهنگ حسین احمدی فرمانده انتظامی درگز با تاکید بر صحت سخنان رئیس اداره میراث فرهنگی توضیح داد: با وجود مسائل ذکر شده پلیس درگز در راستای حفظ آرامش و افزایش امنیت مردم قادر است تیم های گشتی خود را در منطقه افزایش داده و فضا را برای مزاحمان و معتادان ناامن کند.

وی خاطرنشان کرد: اگرچه مالکان زمین در شهرستان سکونت ندارند اما مردم می توانند با نوشتن نامه ای به دادستانی شهرستان، تقاضای تعیین ضرب العجل برای مالک و تعیین تکلیف اوضاع جاری کنند؛ دادستانی شهرستان قطعا این مسئله را به جدیت پیگیری خواهد کرد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, , , ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.