دسامبر 21st, 2015

آیین شب یلدا در درگز

در شب یلدا، درگزی ها طی رسم قدیمی خود، معمولا به دور یکدیگر در خانه پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها جمع می‌شوند و ضمن دید و بازدید و به جای آوردن سنت حسنه صله رحم خوراکی‌های خاصی مانند هندوانه، انار، آجیل و ... را مصرف می‌کنند.

به گزارش درگزخبر، هرچند جامعه شناسان در رابطه با سنت های قدیمی بر این باورند که طی سال‌های اخیر به علت ماشینی شدن زندگی، بعضی از رسم و رسوم های قدیمی مانند شب یلدا در زندگی مردم کمرنگ شده است، اما هنوز هم 30 آذر هر سال در همه مناطق روستایی و شهری درگز، این رسم و آیین با شور، شوق خاصی برگزار می‌شود.

با این وجود در شب یلدا، درگزی ها طی رسم قدیمی خود، معمولا به دور یکدیگر در خانه پدر بزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها جمع می‌شوند و ضمن دید و بازدید و به جای آوردن سنت حسنه صله رحم خوراکی‌های خاصی مانند هندوانه، انار، آجیل و … را مصرف می‌کنند.

شب یلدا در میان درگزی ها به عنوان شب چله نیز خوانده می‌شود و اکثر مردم درگز در این شب طولانی سال هندوانه را در اولویت خرید شب یلدا خود قرار می دهند.

معمولاً در این شب همه اقوام در منزل پدر بزرگ ها و مادر بزرگ ها جمع می شوند و این شب را با خوردن انواع غذای پخته شده در منزل مانند قابلی و میوه هایی چون هندوانه، انار و انواع مرکبات و تنقلاتی مانند کشمش، بادام و سنجد و خاطره گویی تا پاسی از شب را بیدار می مانند.

از قدیمی‌ترین رسم‌های منطقه درگز در شب چله یا همان یلدا صله رحم، شب‌زنده‌داری و بازی است. میهمانی‌ها و شب‌زنده‌داری‌های شب یلدا از گذشته‌های دور در درگز مرسوم بوده است.

از جمله رسم‌های که در میان بعضی از مردم همچنان برگزار می‌شود، رسم پسندیده هدیه دادن و هدیه گرفتن است. هدیه دادن به کوچک‌ترها در این شب دلهای کودکان و نوجوانان را به بزرگ‌ترها نزدیکتر می کند.

شب یلدا میراثی از فرهنگ چند هزار ساله ماست؛ اگر چه امروز زندگی صنعتی و گذشت هزاران سال، بسیاری از این آئین های ملی را به دست فراموشی سپرده اما از آنجا که یلدا در آئین باستانی، باوری از اعتقادات دینی در آن نهفته، همچنان بعد از نوروز مهمترین آئین کهن ملی ماست. یلدا را باید شب شکرگزاری دانست و در حفظ این آئین ملی واعتقادی کوشید.

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.