ژانویه 5th, 2018

اغتشاش‌های اخیر، بهانه ای برای تشدید تحریم ها

کارشناس مسائل آمریکا عنوان کرد: با توجه به اغتشاشات صورت گرفته، آمریکا حتما مسیر تشدید تحریم‌ها را در پیش خواهد گرفت، این تحریم‌ها می‌تواند دایره وسیعی همچون صداوسیما را در بر‌گیرد.

امیرعلی ابوالفتح در گفتگو با درگزخبر اظهار کرد: دخالت آمریکا در سیاست داخلی ایران مساله جدیدی نیست، این کار همزمان با پیروزی انقلاب اسلامی شروع شد و تلاش‌هایی صورت گرفت تا روند تحولات داخلی ایران به سمت و سویی برود که آمریکایی‌ها متمایل به آن بودند.

وی به بیان نمونه‌هایی از این دخالت‌ها پرداخت و تصریح کرد: کودتای نوژه، دخالت در امور نظامی برای آزادی گروگان‌های طبس و حمایت از گروه‌ها و جریانات سیاسی در داخل کشور از جمله مواردی هستند که آمریکا برای محقق شدن آن برنامه‌ریزی کرده و این تلاش‌ها همچنان ادامه دارد.

کارشناس مسائل آمریکا عنوان کرد: به نظر می‌رسد دولت آمریکا مسیر گذشته خود را ادامه دهد و تصمیمی برای تغییر در رویکرد نداشته باشد چرا که پس از برپایی اغتشاشات و نا آرامی‌های چند روز گذشته، ترامپ تمام موضوعات دیپلماتیک را کنار گذاشت و صراحتا با توییت‌های متعدد خود از این اتفاقات حمایت کرد.

ابوالفتح بیان کرد: سقف خواسته‌های دولت آمریکا تغییر در رژیم سیاسی ایران، کنار رفتن نظام جمهوری اسلامی و روی کار آمدن یک حکومت غرب گرا و دوست با ایالت متحده است و تمام تلاش‌ها و حمایت‌های او از جریانات سیاسی که در کشور اتفاق می‌افتد در جهت تحقق همین امر انجام می‌شود.

وی افزود: البته این خواسته هیچ وقت محقق نخواهد شد ولی دولت آمریکا در تلاش است تا نظام را وادار کند در رفتار خود تغییر جهت داده و در حوزه مسائل هسته‌ای و موشکی با عقب نشینی، الگوی منطقه‌ای که آمریکایی‌ها برای غرب آسیا مد نظر دارند را بپذیرد.

کارشناس مسائل آمریکا یادآور شد: بحث تشدید تحریم‌ها حتی در زمان انجام مذاکرات هسته‌ای وجود داشت و بعد از آن آمریکایی‌ها بارها اعلام کردند تحریم‌های غیر هسته ای را اعمال‌کرده و تشدید می‌کنند.

ابوالفتح تاکید کرد: با توجه به اغتشاشات صورت گرفته، آمریکا حتما مسیر تشدید تحریم‌ها را در پیش خواهد گرفت چرا که بعضی از چهره‌های سرشناس کنگره آمریکا عنوان کردند تحریم‌های جدید در راه است، این تحریم‌ها می‌تواند دایره وسیعی همچون صداوسیما را در بر‌گیرد.

وی تشریح کرد: این بخش از کار خیلی نگران‌کننده نیست چرا که پیش از وقوع اغتشاشات اخیر هم انتظار می‌رفت آمریکا تشدید تحریم‌ها را در دست اقدام قرار دهد و از طرف دیگر یک جانبه بوده و کشورهای جهان ملزم به رعایت آن نیستند، اما در حال حاضر مساله نگران‌کننده این است که احتمال دارد ترامپ از این فرصت استفاده کرده و تعلیق تحریم‌ها را تمدید نکند.

کارشناس مسائل آمریکا خاطر نشان کرد: البته این موضوع هنوز به صورت جدی عنوان نشده ولی در صورت اجرایی شدن، تحریم‌های هسته‌ای به حالت اول خود بر‌می‌گردد و عملا برجام نابود خواهد شد.

ابوالفتح در پایان عنوان کرد: اگر تحریم‌های هسته‌ای به حالت قبل برگردد و جمهوری اسلامی در برابر این عهد شکنی، تعهداتی که مربوط به برجام بوده را اجرا نکند از نظر امریکایی‌ها نقض برجام تلقی شده و تحریم‌های شورای امنیت توسط مکانیزمی به طور اتوماتیک اعمال خواهد شد. با اعمال مجدد تحریم‌های شورای امنیت فشار مضاعفی به کشور وارد خواهد شد و در شرایط سختی قرار خواهیم گرفت.

انتهای پیام/

برچسب‌ها:, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.