ژانویه 14th, 2016

چالش بزرگ برای آمریکا و «ائتلاف پوشالین» ضد داعش!

در ادامه موفقیت‌های روسیه و بمباران مناطق متعدد تحت نفوذ گروه تروریستی داعش در سوریه، آمریکا و متحدان غربی این کشور مرحله جدیدی از هوچی‌گری علیه این اقدامات را آغاز کردند.

به گزارش درگزخبر به نقل از صبح توس، بالغ بر یکسال از آغاز حملات ائتلاف به‌اصطلاح بین‌المللی ضد داعش گذشته است اما در این مدت نه‌تنها این ائتلاف پوشالین به سرکردگی آمریکا نتوانسته به اهداف موردنظر جامعه جهانی در قبال سوریه دست یابد بلکه با صرف هزینه‌های میلیارد دلاری موجب انتقاد گسترده کارشناسان شده است. بنا به اعلام رسانه‌ها، این ائتلاف طی سال اخیر روزانه ۱۰ میلیون دلار و در مجموع حدود ۳.۷ میلیارد دلار هزینه کرده، قریب به هفت هزار سورتی بر فراز عراق و سوریه حملات هوایی انجام داده و در نهایت از کارشناسان و رسانه ها نمره منفی گرفته است.
این در حالی‌ست که قدرت گروه‌های تروریستی حاضر در سوریه که تعداد آنها نزدیک به ۵۰ گروه عنوان شده، روز به روز افزایش یافته است و این امر ممکن نبوده مگر با حمایت برخی کشورهای متحجر عربی و غیرعربی منطقه و صاحبان غربی آنها که با معاملات گسترده سلاح، دلارهای نفتی را از اعراب دریافت کرده و در ازای آن با تسلیح تروریست‌ها، علاوه بر سوریه، کل منطقه را نیز با بحران خشونت و آدم‌کشی مواجه ساخته‌اند.

*چالش بزرگ برای «ائتلاف پوشالین»
در پی ناکامی ائتلاف پوشالین ضد داعش و اثبات لاف‌زنی غرب برای جامعه بین‌الملل، کشورهای منطقه از جمله ایران، روسیه، عراق و سوریه ضمن مذاکرات گسترده به این نتیجه رسیدند که باید ورای گنده‌گویی‌های آمریکا و غرب، همکاری تازه‌ای را برای خاتمه‌دادن به اقدامات ضدبشری داعش و سایر گروه‌های تروریستی آغاز نمایند. در همین راستا چندی قبل روسیه به طور رسمی حملات هوایی خود علیه پایگاه‌های گروه تروریستی داعش در خاک سوریه را آغاز کرد و طی حملات انجام‌شده بیشترین موفقیت را در این زمینه کسب نمود و ضربات مهلکی را به تجهیزات و نفرات داعش وارد آورد.
بنا به اعلام رسانه‌های منطقه، در نبرد جدی و نه پوشالی چهار کشور روسیه، سوریه، عراق(به صورت مستقیم) و ایران(به شکل اطلاعاتی) علیه تروریست‌های موردحمایت برخی کشورهای عربی، تاکنون اقدامات بزرگ و مهمی صورت گرفته و این همان چیزی است که آمریکا و ایادی‌اش از آنها هراس دارند؛ زیرا ثمربخشی حملات چهارکشور مذکور چون سم مهلکی برای ائتلاف پوشالین آنها است و باعث آن خواهد شد که علاوه بر کارشناسان عرصه بین‌الملل، مردم ۷۰ کشور عضو و سایر ملت‌ها بر ادعای توخالی این به‌ظاهر ائتلاف بیش از پیش پی ببرند و اعتراضات احتمالی را آغاز نمایند.

*«هوچی‌گری» آمریکا و متحدانش
در ادامه موفقیت‌های روسیه و بمباران مناطق متعدد تحت نفوذ گروه تروریستی داعش در سوریه، آمریکا و متحدان غربی این کشور مرحله جدیدی از هوچی‌گری علیه این اقدامات را آغاز کردند و در اولین گام رسانه‌ها کشورهای متبوع ضمن دروغ‌پردازی، از کشتار برخی مردم بی‌گناه خبر دادند. در عین حال ناتو رسما و صراحتا در این موضوع ورود کرده و به سوریه درباره حملات هوایی علیه گروه‌های تروریستی مورد حمایت غرب هشدار داده‌اند. امروز سه‌شنبه نیز استولتنبرگ، دبیرکل این سازمان غربی به بهانه نقض حریم هوایی در مرز با سوریه، موضع‌گیری نسبتا تندی داشته و تلویحا اقدام روسیه را تجاوزکارانه خطاب کرده است.

*اعتراض «مضحک» ترکیه!
ترکیه نیز در همین راستا برای دومین بار طی روزهای اخیر سفیر روسیه را احضار و نسبت به نقض حریم هوایی این کشور و حملات روس‌ها اعتراض کرده است. حال آنکه نیروهای ترک بارها به‌صورت علنی حریم هوایی کشور سوریه را نقض کرده‌اند و علاوه بر این موضوع، حمایت لجستیکی از گروه‌های تروریستی -حتی داعش- را در دستور کار داشته‌اند.
رجب طیب اردوغان و احمد داوود اوغلو به‌عنوان مقامات ارشد ترک نیز در این زمینه همواره بر جدیت خود در حمایت از معارضان و تروریست‌ها علیه سوریه موضع‌گیری سفت و سختی داشته‌اند، و اکنون که با حملات هواپیماهای روسی علیه تروریست‌های موردحمایت مواجه شده‌اند، رویکرد همفکران غربی خود مبنی بر جوّسازی و شانتاژ را پیش گرفته‌اند.

*لزوم تداوم همکاری «چهارجانبه»
با وجود آنکه آمریکا و غرب با راه‌اندازی جنگ لفظی و رسانه‌ای درصدد هستند تا از شدت حملات نیروهای روس علیه مواضع تروریست‌ها در خاک سوریه بکاهند اما با توجه به شکل‌گیری عزم و اراده در بین کشورهای روسیه، ایران، سوریه و عراق برای پایان بخشیدن به غائله‌های موجود در منطقه، به نظر می‌رسد این همکاری باید به صورت جدی و با قدرت بیشتری تداوم یابد تا علاوه بر عبرت‌آموزی برخی کشورهای متحجر منطقه، متجاوزان غربی و در رأس آنها آمریکا نسبت به اشتباهات خود درس عبرت گرفته باشند و بدانند «لاف در غریبی» سرانجام ناخوشی برای‌شان در پی خواهد داشت.

یادداشت از: حسین مختاری

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.