دی ۲۵ام, ۱۳۹۶

۱۹ هزار نفر از مردم شهرستان درگز تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی هستند

رئیس اداره تامین اجتماعی درگز تصریح کرد: در این شهرستان حدود 19 هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده که دو هزار نفر از این افراد مستمری‌بگیر هستند.

حسن پیردیر ضمن اشاره به ضرورت پوشش سراسری بیمه تامین اجتماعی و پایین بودن درصد بیمه‌شدگان شهرستان نسبت به میانگین کشوری، تصریح کرد: در این شهرستان حدود ۱۹ هزار نفر تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی بوده که دو هزار نفر از این افراد مستمری‌بگیر هستند.

 

وی تشریح کرد: یکی از اصول مترقی قانون اساسی جمهوری اسلامی، اصل ۲۹ قانون است که به موجب آن برخورداری از بازنشستگی، از کار افتادگی، بیمه بیکاری و خدمات بهداشتی و درمانی حق همگانی مردم است و دولت موظف است مطابق قوانین این خدمات را به همه شهروندان ارائه دهد.

 

رئیس اداره تامین اجتماعی درگز عنوان کرد: سازمان تامین اجتماعی بزرگترین و اصلی‌ترین نهاد بیمه‌ای کشور در میان ۱۸ صندوق بیمه‌ای است و قشر کارگران بیشترین گروه جامعه هدف این بیمه هستند.

 

پیردیر تبیین کرد: در حال حاضر حدود ۴۰ میلیون نفر از جمعیت کل کشور بیمه شده سازمان تامین اجتماعی هستند که این رقم حکایت از پوشش ۵۰ درصدی این بیمه دارد، همچنین ۷۴ درصد از مستمری بگیران کل کشور تحت پوشش این سازمان هستند.

 

وی افزود: حدود ۲۷ درصد از جمعیت کل شهرستان درگز از خدمات بیمه تامین اجتماعی استفاده می‌کنند و این مساله یک زنگ خطر و هشدار جدی برای شهروندان این شهرستان به حساب می‌آید؛ چراکه این رقم نسبت به میانگین کشوری با کاهش ۲۳ درصدی مواجه است.

 

رئیس اداره تامین اجتماعی درگز خاطرنشان کرد: بسیاری از همشهریان مشکلاتی همچون بیکاری، تورم، خشکسالی و اوضاع نابسامان دامداری و کشاورزی را بهانه‌ای برای بیمه نشدن قرار می‌دهند و این مساله سبب شده که تنها یک چهارم از جمعیت این شهرستان تحت پوشش بیمه باشند.

 

پیردیر تاکید کرد: قانون اساسی برای بعضی از مشاغل امتیاز قائل شده و آن‌ها را مشمول تخفیف و کمک دولت قرار داده است، بسیاری از این مشاغل در سطح شهرستان وجود دارند، ولی متاسفانه برخی از همشهریان بنا به دلایلی خود را از این امتیاز محروم کرده‌اند.

 

وی با اشاره به روایات ائمه اطهار علیهم السلام در مورد اهمیت دور اندیشی و آینده نگری عنوان کرد: در واقع بیمه تضمینی برای زندگی و مهمترین نیاز اقتصادی برای انسان‌ها و افراد تحت پوشش آن‌ها در زمان حال و آینده است.

 

رئیس اداره تامین اجتماعی درگز تشریح کرد: این سازمان وظیفه دارد از تولد تا پیری و از حیات تا ممات افراد را تحت پوشش خود قرار دهد، بنابراین لازم است امروز که از نعمت سلامتی و توانایی برخوردار هستیم، کاری کنیم که استرس‌های دوران سالمندی را به حداقل برسانیم.

 

پیردیر گفت: طبق قوانین سازمان تامین اجتماعی هر گونه رابطه دستمزدی بین افراد وجود داشته باشد مشمول قانون اجباری تامین اجتماعی هستند و توافق طرفین (کارفرما و کارگر) مبنی بر عدم تمایل برای بیمه شدن مردود بوده و پذیرفته‌شدنی نیست.

 

وی خاطرنشان کرد: روستائیانی که دارای پروانه نظام صنفی در مشاغل کشاورزی و دامداری هستند می توانند فرزندان خود را به شرط سکونت در روستا و داشتن رابطه کارگری و کارفرمایی بیمه کنند. این بیمه مشمول کمک دولت است و افراد در قبال پرداخت مبلغ ناچیزی می توانند از خدمات آن بهره‌مند شوند.

 

این مسئول گفت: سازمان تامین اجتماعی در راستای گسترش پوشش بیمه‌ای، راه‌های دیگری را برای بیمه شدن در نظر گرفته که افراد دارای شغل آزاد می‌توانند از خدمات بیمه حرف و مشاغل آزاد با درصد‌های متغیر آن استفاده کنند.

 

پیردیر تاکید کرد: زنان خانه دار، مادران و دختران مجرد بالای ۱۸ سال با توجه به سابقه و سن تعریف شده در سازمان می‌توانند با پرداخت حق بیمه از خدمات بیمه زنان خانه‌دار که شامل پرداخت مستمری و بازنشستگی است استفاده کنند.

 

وی عنوان کرد: مستمری بازنشستگان و بازماندگان، مستمری درمان و خدمات پزشکی، مقرری بیمه بیکاری، کمک هزینه ازدواج و بارداری، غرامت دستمزد ایام بیماری و حادثه از جمله خدمات دیگر ارائه شده توسط این سازمان است.

 

رئیس اداره تامین اجتماعی درگز در پایان با اشاره به پیشرفت ۲۰ درصدی پروژه بیمارستان تامین اجتماعی شهرستان، گفت: با پیگیری‌های مستمر مسئولان پروژه ساخت این بیمارستان آغاز شده و انشالله تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری می‌رسد و افراد می‌توانند از تمام خدمات ارائه شده در آن به صورت کاملا رایگان استفاده کنند.

انتهای پیام

برچسب‌ها,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *