خرداد ۱۲ام, ۱۳۹۸

۱۰ هزار نفر از مردم درگز مبتلا به فشار خون بالا هستند

رئیس مرکز بهداشت درگز گفت: ؛ با توجه به جمعیت 38500 نفری افراد بالای 30 سال درگز، مبتلایان به فشار خون بالا چیزی در حدود 10 هزار نفر خواهند بود.

مجید سلطانی در گفتگو با درگزخبر؛ از اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشار خون بالا خبر داد و اظهار کرد: این طرح که در شهرستان همزمان با سراسر کشور آغاز شده، تا روز ۱۵ تیر ادامه خواهد داشت.

 

وی در ادامه به بررسی علت اجرای این طرح پرداخت و عنوان کرد: با توجه به اینکه بیماری های قلبی و عروقی اولین عامل مرگ و میر در سطح کشور به شمار رفته و فشار خون بالا مهمترین دلیل بروز بیماری های قلبی و عروقی است؛ لذا در این طرح سعی ما بر این است که افراد دارای فشار خون بالا را مورد شناسایی  قرار دهیم.

 

رئیس مرکز بهداشت درگز فشار خون و دیابت را قاتلان خاموش دانست و تبیین کرد: علاوه بر موارد ذکر شده، سکته های قلبی و مغزی، نارسایی های کلیه و بسیاری بیماری های دیگر در نتیجه فشار خون بالا پدیدار می شوند.

 

سلطانی تشریح کرد: جامعه هدف طرح ملی کنترل فشار خون، زنان باردار، بیماران دارای نارسایی کلیوی و کلیه افراد بالای ۳۰ سال هستند.

 

وی تصریح کرد: مطابق استاندارد تعریف شده کشوری انتظار می رود ۲۵ درصد از جمعیت بالای ۳۰ سال شهرستان دارای چنین مشکلی باشند؛ با توجه به جمعیت ۳۸۵۰۰ نفری افراد بالای ۳۰ سال درگز، مبتلایان به فشار خون بالا چیزی در حدود ۱۰ هزار نفر خواهند بود.

 

این مقام مسئول گفت: تاکنون ۶ هزار نفر از شهروندان درگزی که دارای پر فشاری خون هستند مورد شناسایی قرار گرفته اند و در حال تلاش برای شناسایی ۴ هزار نفر دیگر هستیم که انشالله با همکاری نهادهای دولتی و شهروندان عزیز بتوانیم موضوع شناسایی افراد را هر چه سریعتر به پایان برسانیم.

 

سلطانی تاکید کرد: نکته جالب توجه این است که بسیاری از افراد شناسایی شده، تا به امروز نمی دانستند که دارای فشار خون بالا هستند؛ لذا از همشهریان عزیز علی الخصوص افراد بالای ۳۰ سال و زنان باردار تقاضا می کنیم هر چه سریعتر برای انجام تست رایگان به یکی از مراکز بهداشت سطح شهرستان و بخش ها مراجعه کنند.

 

وی افزود: پس از اینکه شناسایی به پایان رسید، مراحل درمان آغاز شده و افراد به صورت دوره ای و کاملا رایگان تحت ویزیت پزشکان طرح قرار می گیرند.

 

رئیس مرکز بهداشت درگز در پایان خاطر نشان کرد: همشهریانی که به هر نحو تاکنون موفق به مراجعه نشده اند میتوانند در  روز عید فطر از خدمات غربالگری ۱۵ تیم پزشکی مستقر در محل برگزاری نماز عید استفاده کنند؛ همچنین پس از ماه رمضان یک پایگاه سیار در محل ورودی شهرداری مستقر خواهیم کرد که دسترسی افراد به غربالگران آسان تر شود.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *