دی ۲۲ام, ۱۳۹۵

۷ هزار تروریست در سوریه گذرنامه ترکیه‌ای دارند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درگزخبر به نقل از گروه بین الملل خبرگزاری دانشجو، روزنامه الحیات سعودی نوشت : در حالی که دولت ترکیه از ابتدای شروع جنگ داخلی در ترکیه از شورشیان معارض علیه بشار اسد حمایت می‌کرد، در چند ماه اخیر سیاست خارجی این کشور چرخش قابل تأملی در مسائل منطقه‌ای داشته است و ترکیه در حال جنگ با داعش است.

 

به نوشته این روزنامه، به دلیل اینکه  از ابتدای جنگ داخلی سوریه، نیروهای امنیتی ترکیه چشم خود را بر ورود و خروج شورشیان مسلح به سوریه می‌بستند، طبق آمارهای به دست آمده هفت هزار شورشی در سوریه گذرنامه ترکیه‌ای دارند که سه هزار نفر از آنان عضو گروه‌های تروریستی داعش و النصره هستند.

 

روزنامه الحیات همچنین نوشت: دلیل حمایت حزب حاکم عدالت و توسعه از جنگجویان معارض بشار اسد و لغو ویزای ترکیه برای آنان، حمایت از مردم سوریه در برابر بشار اسد نبود، بلکه رؤیاپردازی‌های عثمانی گری اردوغان و حزب حاکم عدالت و توسعه دلیل این اقدامات ترکیه بود و وقتی خودشان با بحران حملات تروریستی در مرزهای خود روبرو شدند با چرخش در سیاست خارجی به سمت همکاری با روسیه رفتند.

 

گفتنی است با فروپاشی مواضع تروریست‌ها در مناطق شرقی حلب بخشی از این گروه‌های سرخورده تروریستی به هر نحو ممکن خود را به ترکیه رسانده‌اند. به این ترتیب همان تهدیدی که اروپایی‌ها در نتیجه حل‌وفصل نظامی بحران سوریه با آن روبرو شده‌اند و از بازگشت عناصر چندملیتی تروریست‌ها به کشورهای خود می‌ترسند، گریبان ترکیه را نیز گرفته است. از این منظر به نظر می‌رسد در ماه‌های آینده هرج و مرج و اقدامات تروریستی در ترکیه با روند رو به رشدی روبرو باشد. در این شرایط نه‌ تنها رؤیاپردازی‌های امپراتوری اردوغان در ترکیه و دست‌اندازی به اراضی عراق و سوریه با معضلات جدی روبرو شده، بلکه پیامدهای فروپاشی این جبهه‌ها، عرصه داخلی ترکیه را نیز تحت تأثیر قرار داده است. به این ترتیب مردم ترکیه فضای واقعی بین‌المللی و منطقه را به دور از پرده اعتماد به‌ نفس کاذب رجب طیب اردوغان مشاهده کرده و افکار عمومی نسبت به وی و آرمان‌هایش بدبین خواهد شد.


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *