آذر ۲۲ام, ۱۳۹۵

کلاه گشاد دولت بر سر متقاضیان مسکن مهر

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درگزخبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سفیرافلاک؛ دون شک در سالهای پس از انقلاب و پس از رشد صعودی و و سریع جمعیت، مسکن از مهمترین مشکلات جامعه ایرانی بوده است.

 

از آنجایی که کمبود مسکن در دهه ۸۰ و ۹۰ به اوج خود رسید دولت قبل برای حل این مشکل به فکر چاره‌ایی افتاد و طرح احداث مسکن مهر در شهرهای ایران کلید زدIه شد.

خرم آباد

گر چه نحوه اجرای این طرح از همان ابتدا مورد انتقاد بسیاری از کارشناسان قرار گرفت اما بدون شک این طرح بیش از هر چیزی مورد استقبال قشر ضعیف و آسیب پذیر جامعه قرار گرفت.

 

در استان لرستان نیز به طبع مسکن مهر امید خانه دار شدن را در بین اقشار آسیب پذیر و کم درآمد و همچنبین زوج‌های جوان زنده کرد.

 

سایت مسکن مهر کمالوند و فازهای اول و دوم کرگانه خرم‌آباد از جمله سایت‌های مسکن مهری هستند که بسیاری از زوج‌های جوان و دیگر خانواده‌های خرم‌آبادی به امید خانه دار شدن واحدهای آن را در دولت قبل پیش خرید کردند تا نهایتاً بعد از چند سال و احتمالا تا پایان سال ۹۳ به خانه‌های جدید خود بروند.

 

اما با وجود اینکه چند سالی از موعد مقرر برای واگذاری مسکن مهر به متقاضیان خرم‌آبادی گذشته است کماکان راه و شهر سازی نتوانسته به تعهدات خود عمل کند و این در حالی است مشکلات پیش روی متقاضیان مسکن مهر روز به روز بیشتر می‌شود.

 

در حال حاضر اما مشکل اصلی متقاضیان مسکن مهر تحویل به موقع واحد ها نیست، بلکه مشکل اصلی مربوط به هزینه‌ها و پول‌های اضافه‌ایی است که راه و شهر سازی به دلایل مختلف از متقاضیان دریافت می‌کند.

 

در ابتدای طرح مسکن مهر قرار بر این بوده است که هر متقاضی مسکن نهایتا با ۵۰ میلیون تومان صاحب مسکن شود بگونه‌ایی که سهم آورده متقاضی ۲۵ میلیون تومان بوده و ۲۵ میلیون تومان دیگر نیز از طریق وام مسکن تأمین شود.

 

مسکن مهر خرم آباد

اما در حال حاضر قیمت هر واحد مسکن مهر حدود ۵۰ درصد افزایش یافته است و متقاضی مجبور است این افزایش قیمت را هم متقبل شود.

 

فی الحال اداره راه و شهر سازی با استناد به یک بند که در قرارداد اولیه وجود دارد اعلام کرده که هر متقاضی باید سهم آورده خود را به ۴۰ میلیون تومان افزایش دهد، و این درحالی است که این سهم در روز اول قرارداد ۲۵ میلیون تومان بوده است.

 قیمت هر مسکن مهر در خرم آباد

علاوه بر این، اداره راه و شهرسازی بدون اطلاع دادن به متقاضیان واحدهای مسکن مهر برای هر واحد ۳۰ تا ۳۵ میلیون تومان وام مسکن گرفته است، در حالی که میزان وام نیز در روز اول ۲۵ میلیون تومان درنظر گرفته شده بود، یعنی اینکه متقاضی باید ۱۰ میلیون تومان دیگر را نیز که اداره راه و شهرسازی از بانک مسکن وام گرفته است پرداخت کند.

 

با این اوصاف هزینه هر متر مسکن برای متقاضیان حدود ۸۵۰ هزار تومان تمام می‌شود و این در حالی است که مطابق قرارداد باید هر متر ۴۵۰ هزار تومان برای خریدار تمام می‌شد.

 

گزارش‌ها حاکی از آن است که اداره راه و شهرسازی به اعتراض‌های متقاضیان نسبت به این مسائل بی توجه بوده و به آنها اعلام می‌کند هر کس نمی‌تواند این مبالغ اضافی را تامین کند می‌تواند اصل پولی که ۴ سال قبل پرداخت کرده است را دریافت کرده و از خانه دار شدن منصرف شود.

 

این موضوع در حالی است که خود مسئولین راه و شهرسازی نیز بخوبی اطلاع دارند که ۲۵ میلیون تومان ۴ سال قبل با ۲۵ میلیون تومان امروز یکی نیست و اگر در آن زمان می‌شد با این مبلغ قطعه زمینی در محدوده شهر خریداری کرد، امروز با این مبلغ به هیچ وجه این امکان وجود ندارد.

 

البته راه و شهرسازی این افزایش دریافت را قانونی دانسته و به بندی استناد می‌کند که در آن آمده است پولی که متقاضیان مسکن مهر در ابتدا پرداخت می‌کنند علی‌الحساب است،یعنی اینکه دریافت هزینه‌های بیشتر از قبل پیش بینی شده است.

 

با این وجود اما نکته مهمی که لازم است مسئولین عزیز به آن توجه  داشته باشند این است که اکثر متقاضیان مسکن مهر را قشر آسیب پذیر و کم درآمد جامعه تشکیل می‌دهند که اتفاقا بسیاری از آنها به دلیل کم سواد بودن و شرایط زندگی خود با مسائل حقوقی آشنا نیستند و لذا اینکه امروز بخواهیم به بندی از قرارداد استناد کنیم که متقاضی با آن آشنا نبوده و از آن سر در نمی‌آورد خیلی زیبنده دولت نیست.

 

بر این اساس انتظار می‌رود مسئولان عزیز راه و شهرسازی بجای اینکه تحت هر شرایطی به فکر دریافت پول بیشتر از متقاضیان مسکن مهر باشند،با برنامه ریزی مناسب و دقیق، راه کاری قابل اجرا در این زمینه بیاندیشند تا این افراد نیز ضمن خانه دار شدن، نسبت به عملکرد دولت خوشبین شوند، نه اینکه خدایی ناکرده شرایط بگونه‌ایی باشد که عده‌ایی از هموطنانمان به خاطر بی برنامگی و مشکلات بوجود آمده نسبت به دولت و اعتماد به آن دلسرد و بدبین شده و گمان برند که دولت کلاه گشادی بر سر آنها نهاده است.

 

گزارش از سعید سرشار


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *