مهر ۱۶ام, ۱۳۹۶

واردات پارچه و لباس، به کشت پنبه آسیب می‌زند

مدیر جهاد کشاورزی درگز گفت: نوسانات قیمت، درآمدزایی مناسب محصولات رقیب، بالابود هزینه تولید و عدم برداشت مکانیزه محصول پنبه در کنار واردات بی‌رویه الیاف پنبه، پارچه و لباس از کشورهای ترکیه و چین از دلایل کاهش کشت پنبه در دهه‌های اخیر در شهرستان مرزی درگز است.

بهروز باقریان مدیر جهاد کشاورزی درگز در گفت‌وگو با خبرنگار درگزخبر در خصوص وضعیت کشت پنبه در شهرستان درگز گفت: پنبه از مهم‌ترین محصولات کشاورزی است که علاوه بر تأمین مواد اولیه صنایع نساجی و روغن‌کشی، در اشتغال‌زائی بخش‌های کشاورزی، صنعت و بازرگانی نقش مهمی ایفا می‌کند.

وی افزود: نوسانات قیمت، درآمدزایی مناسب محصولات رقیب، بالابود هزینه تولید و عدم برداشت مکانیزه محصول پنبه در کنار واردات بی‌رویه الیاف پنبه، پارچه و لباس از کشورهای ترکیه و چین از دلایل کاهش کشت پنبه در دهه‌های اخیر در این شهرستان مرزی است.

مدیر جهاد کشاورزی درگز خاطرنشان کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۱۵۰۰ تن پنبه در درگز برداشت شود.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط جوی کشت این محصول در درگز از اول اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و از اوایل مهرماه تا اواخر آذرماه برداشت محصول پنبه ادامه خواهد داشت.

باقریان درباره اهمیت کشت پنبه اذعان داشت: در شهرستان درگز، سطح زیر کشت پنبه در سال ۹۶، ۵۵۰ هکتار است.

وی افزود: ارقامی که توسط کشاورزان کشت‌شده‌اند عمدتاً ارقام گلستان و ورامین است.

وی ادامه داد: پیش‌بینی می‌شود امسال نزدیک به ۵ میلیارد تومان درآمد عاید کشاورزان شود و تعداد بهره‌برداران این محصول در درگز حدود ۴۲۰ نفر است.

وی در پایان به کشاورزان پنبه توصیه کرد: جهت جلوگیری از کاهش کیفیت پنبه، نسبت به برداشت سریع آن اقدام کنند.

انتهای پیام/

 


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *