دی ۲۷ام, ۱۳۹۶

نگاهی به زندگی و مبارزات شهید مجتبی نواب صفوی

سید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی، در سال 1303 شمسی در خانواده‌ای روحانی و اصیل در خانی آباد تهران قدم به عرصه وجود گذاشت.

به گزارش درگزخبر؛ سید مجتبی میرلوحی معروف به نواب صفوی، در سال ۱۳۰۳ شمسی در خانواده‌ای روحانی و اصیل در خانی آباد تهران قدم به عرصه وجود گذاشت.

 

پدر او روحانی بود ولی در دوره رضا شاه پهلوی بنابر قوانین و برخی اجبارهای حکومت مجبور به ترک لباس روحانیت شد؛ اما از طریق تصدی وکالت دادگستری همچنان به داد مظلومان می‌رسید.

 

گفته شده است‌ که وی در همین کسوت، روزی با علی‌اکبر داور (وزیر وقت عدلیه) درگیر شد و یک سیلی به او نثار کرد که در پی آن به سه سال زندان محکوم شد.

 

مجتبی نواب صفوی در ۷ سالگی وارد دبستان حکیم نظامی شد و سپس در مدرسه صنعتی آلمانی‌ها به تحصیل ادامه داد و در همان مدرسه تظاهراتی بر ضد کشف حجاب به راه انداخت.

 

نواب در سال ۱۳۲۲ به استخدام شرکت نفت درآمد و پس از مدت کوتاهی به آبادان منتقل شد. وی در آبادان نیز با اعتراض به‌ اهانت‌ یک‌ انگلیسی به کارگر ایرانی، شورشی برپا کرد و در پی آن از شرکت نفت به طور مخفیانه بیرون آمده و راهی حوزه علمیه نجف شد.

 

هم‌زمان با اقامت نواب صفوی در نجف، «احمد کسروی» با انتشار آثاری همچون «شیعی‌گری» در عرصه‌های مختلف در تهران به اوج شهرت رسیده بود.

 

تشکیل جمعیت فدائیان اسلام؛ ضرورتی برای مبارزه با بداندیشان

 

احمد کسروی از جمله افرادی بود که خط معارض و مهاجم علیه اسلام تشیع را دنبال می کرد و در کتابهایش به روحانیت، مقدسات اسلامی، پیشوایان مذهب تشیع و امامان بحق و معصوم علیهم السلام حمله می کرد.

 

نواب با کتاب های کسروی در نجف آشنا شد و پس از آگاهی از محتوای توهین‌آمیزش به دستور آیت ‏اللَّه اصفهانی، به ایران آمد و با تشکیل «جمعیت فدائیان اسلام» به مبارزه با بدخواهان و بداندیشان پرداخت.

 

وی سخنرانی‌های عمومی بسیاری علیه او در آبادان و تهران برپا کرد و در جلسات متعددی به مباحثه و مذاکره با کسروی پرداخت.

 

شهید نواب در هشتم اردیبهشت ۱۳۲۴، در سر چهارراه حشمت الدوله به کسروی حمله کرد ولی توسط پلیس دستگیر شد که در پی حمایت مردم پس از یک هفته و با قید کفالت آزاد شد. بعد از آزادی از زندان، موجودیت فداییان اسلام را طی یک اعلامیه رسمی با جمله هوالعزیز و تیتر «دین و انتقام» اعلام کرد.

 

نواب صفوی به تدریج با جاذبه خود، جوانانی چون شهید سید حسین امامی را جذب کرد و امامی در ۲۰ اسفند ۱۳۲۴، بر کسروی یورش برد و او را زیر ضربات اسلحه سرد و گرم قرار داد و جانش را گرفت. خبر اعدام انقلابی کسروی در همه جا منتشر شد و مسلمانان را غرق در شادی و سرور کرد.

 

ملی شدن صنعت نفت و حذف رزم آرا

 

بنابر نقلی از آیت الله قمی در جواب عده‌ای از نمایندگان دربار پهلوی در مورد اقدام به قتل کسروی می‌گوید: عمل آن‌ها (فدائیان اسلام) مانند نماز از ضروریات بوده و احتیاجی به فتوا نداشته زیرا کسی که به پیغمبر و ائمه اطهار جسارت و هتاکی کند قتلش واجب و خونش هدر است.

 

در سال‌های پرتنش دهه سی شمسی، مبارزات مشترک مذهبیون به رهبری سید ابوالقاسم کاشانی و ملی گراها به رهبری مصدق علیه حکومت پهلوی به اوج خود رسیده بود که ملی شدن صنعت نفت یکی از اهداف این مبارزات و رزم آرا نخست وزیر وقت مهم‌ترین مانع جهت تحقق آن به شمار میرفت. نواب نیز قول حذف فیزیکی رزم آرا به عنوان مانع اصلی ملی شدن صنعت نفت و اداره حکومت بر اساس موازین اسلام را به آنان می‌دهد.

 

شهید نواب صفوی همچنین با حکومت دکتر مصدق به خاطر عدم عمل به احکام اسلامی به مخالفت برخواست و به همین جهت در ایام نخست وزیری مصدّق، دستگیر و به زندان افتاد و تا سقوط حکومت مصدق در زندان بود.

 

سرانجام این مجاهد خستگی‏ ناپذیر به همراه سه تن از همرزمانش در بیدادگاه رژیم پهلوی محکوم و در صبحگاه ۲۷ دی ۱۳۳۴ شمسی تیرباران شده و به خیل شهدا پیوستند. بدین ترتیب پرونده ده سال فعالیت سیاسی و اجتماعی جمعیت فداییان اسلام بسته و جنایت دیگری در پرونده سیاه خاندان پهلوی ثبت شد.

 

پیکر شهید نواب صفوی ابتدا در روستای مسگرآباد (واقع در شرق تهران) تدفین شد؛ اما بعداً با اجازه مرحوم آیت‌الله‌ مرعشی نجفی و با اقامه مجدد نماز میت توسط این مرجع عالیقدر، به قم منتقل و در قبرستان وادی‌السلام این شهر خاکسپاری شد

 

در فرازی از وصیت نامه این شهید گرانقدر آمده است: آنچه از عمر ما گذشت و فانی شد از دنیا بود و آنچه بسوی ما رو کرده و بسویش شتابان می‌رویم آخرت است. پس بکوشید از ابناء این گذشته فانی نبوده از ابناء آن آینده حتمی باشید و خود را برای آن سرای جاوید آماده سازید. فراموش نکنید که راه راست از هر کجا کج شد بیراهه و به سوی هلاکت است.

 

مقام معظم رهبری در مورد شخصیت شهید نواب صفوی می فرمایند: آن کس که در دوره جوانی، خیلی بر روی من تاثیر گذاشت، در درجه اول مرحوم نواب صفوی بود. من به شدت تحت تاثیر شخصیت او قرار گرفتم، به فاصله چند ماه بعد با وضع خیلی بدی شهیدش کردند، این هم تاثیر او را در ما بیشتر عمیق کرد.

 

حجت الاسلام حسین عیدی با اشاره به زندگی کوتاه ولی پر برکت شهید نواب صفوی، تشریح کرد: آن شهید والا مقام از مدافعان سرسخت ملی شدن صنعت نفت بود و تا پای جان از آن دفاع کرد.

 

وی افزود: ملی شدن صنعت نفت به نفع کشور بود و تنها مانع بر سر راه این کار، وجود فردی به نام رزم آرا بود که نواب صفوی به صورت تمام قد در برابر او ایستادگی کرد و دستور به قتل او داد.

 

رئیس حوزه علمیه شهرستان درگز تاکید کرد: اگرچه قتل یک انسان به ظاهر بی گناه عمل شایسته ای نیست؛ اما وقتی این انسان در برابر منافع ملی یک کشور قرار می گیرد، قضیه اهم و مهم پیش می آید و چاره ای جز برداشتن او از سر راه وجود نخواهد داشت.

 

عیدی در پایان تبیین کرد: شهید نواب صفوی زندگی کوتاه و در عین حال پر فراز و نشیب و با برکتی داشت و در این فرصت کم، تاثیر بسزایی در شکل گیری تاریخ کشور داشته و امروز پس از گذشت ۶۲ سال از شهادتش، جرقه های انگیزش انقلابی و دفاع از اعتقادات ملت ایران را مدیون آن شهید والا مقام هستیم.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *