مهر ۲۴ام, ۱۳۹۶

موقوفه را معرفی کنید؛ پاداش مادی بگیرید

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان درگز گفت: اگر شخصی موقوفه کشف نشده‌ای را با سند و مدرک به اداره اوقاف شهرستان معرفی کند؛ نسبت به این موضوع مورد تشویق مالی قرار می‌گیرد.

حجت‌الاسلام محمد ساجدیان رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان درگز در گفت‌وگو با خبرنگار درگزخبر اذعان داشت: تمام درآمدهای هر موقوفه باید در همان محل نیت شده هزینه شود و اداره اوقاف از لحاظ قانونی و شرعی نمی‌تواند نسبت به تغییر آن اقدامی کند.

وی افزود: تمام درآمدهای موقوفات که هر یک دارای یک شماره حساب جداگانه بانکی است در موضوع مشخص شده واقف هزینه می‌شود.

حجت‌الاسلام ساجدیان بابیان اینکه درآمد هر موقوفه در همان محل جغرافیایی نیز هزینه می‌شود؛ خاطرنشان کرد: بیش از ۹۵ درصد موقوفات شهرستان در ایام محرم، صفر و عزاداری امام حسین علیه‌السلام هزینه می‌شود.

وی ادامه داد: در این ایام طرح بصیرت عاشورایی همزمان با سراسر کشور در درگز در حال اجراست که در این طرح اعزام مبلغان دینی، کمک به مساجد و هیأت مذهبی، اطعام عزاداران حسینی (ع) گنجانده شده است؛ که هزینه آن از موقوفات شهرستان درگز و مرکز استان تأمین می‌شود.

حجت‌الاسلام ساجدیان با تشریح یکی از مشکلات موجود در موقوفات درگز گفت: درآمد موقوفاتی که به‌منظور نگهداری و درآمدزایی در نزد مستأجر قرار دارد؛ متأسفانه به‌طور مناسب پرداخت نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این آسیب به دلیل آن است که قبل از انقلاب رسم بدی در این زمینه در بین مستأجران موقوفات جاافتاده بود.

رئیس اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان درگز اذعان داشت: قبل از انقلاب مصرف درآمد موقوفات به عهده مستأجر بود و تنها مبلغی اندکی را به‌عنوان حق دولت به اوقاف پرداخت می‌کردند و اداره اوقاف قبل از انقلاب، صحت عمل مستاجرین را پیگیری نمی‌کرد.

وی افزود: در حال حاضر با پیگیری‌های منظم، سامانه‌های الکترونیکی و کشف موقوفات، سازمان‌دهی موقوفات شهرستان درگز در حال پیگیری است.

وی یادآور شد: اداره اوقاف مالک موقوفات نیست؛ بلکه امانت‌دار و متولی امورات مختلف موقوفات است و نسبت به آن هیچ حقی ندارد.

وی تأکید کرد: به لطف سامانه‌های الکترونیکی، مشخص می‌شود در هر منطقه و یا شهرستانی چه هزینه‌ای و برای چه عملی به مصرف برسد و هیچ‌کسی نمی‌تواند درآمد موقوفات را در موضوع دیگر هزینه کند.

حجت‌الاسلام ساجدیان به یک برنامه تشویقی اشاره کرد و گفت: اگر شخصی موقوفه کشف نشده‌ای را با سند و مدرک به اداره اوقاف شهرستان معرفی کند؛ نسبت به این موضوع مورد تشویق مالی قرار می‌گیرد.

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *