خرداد ۷ام, ۱۳۹۶

مانکن‌های فروشگاه‌های پوشاک هرروز بی‌حیاتر

درصورتی‌که با مانکن‌های غربی و پوشش آن‌ها برخورد نشود؛ تبعات بدی در انتظار جامعه ما خواهد بود.

به گزارش درگزخبر، متاسفانه آن نماهایی که در خیابان‌های هر شهری بسیار دیده می‌شود، که با فرهنگ ایرانی-اسلامی ما تطابق ندارد؛ ویترین بعضی از مغازه‌های پوشاک است.

بعضی از ویترین‌های پوشاک، مانکن‌های وجود دارد که خود و پوشاک آن‌ها سنخیتی با آداب و فرهنگ ما ندارند و تداعی دهنده بی‌عفتی، غرور، تبرج و بدپوششی است.

متاسفانه مانکن‌های باربی شکل باپوششی برگرفته از فرهنگ غرب در ویترین بعضی از مغازه‌های پوشاک درگز به‌خوبی نشان می‌دهد؛ دشمن که همواره بر جنگ نرم سرمایه‌گذاری کرده است؛ چقدر در این زمینه موفق بوده است و توانسته در سایه غفلت مسئولان جای خود را در جامعه ما باز کند و عجیب است که هنوز مسئولان اقدام جدی در این خصوص انجام نداده‌اند و قصد انجام آن‌هم دیده نمی‌شود.

به‌طورکلی در کشور ما کسانی که از مانکن‌ها استفاده می‌کنند به سه دسته تقسیم می‌شوند:

دسته اول کسانی هستند که با اهداف جهت‌دار و تبلیغ این فرهنگ غلط و غربی اقدام به واردات و اشاعه این نوع مانکن می‌کنند که باید شناسایی و با آن‌ها به‌شدت برخورد شود.

دسته دوم کسانی هستند که برای به دست آوردن سود بیشتر در ویترین‌های خود از مانکن‌های یادشده استفاده می‌کنند که باید به آن‌ها تذکر داده شود که عموما تعداد این دسته بیشتر است.

دسته سوم نیز افراد بی اطلاع هستند که نسبت به‌ خطرات و مضرات استفاده از مانکن‌های نامتعارف آگاهی ندارند که باید در این زمینه فرهنگ‌سازی لازم برای آن‌ها انجام شود.

در حال حاضر بخشی از وظیفه ساماندهی مانکن‌های فروشگاه‌ها و مغازه‌ها در حوزه دستگاه‌های نظارتی و بخشی در حوزه کاری خود اتاق اصناف و اتحادیه‌های صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک است.

اتحادیه که در صدور مجوز اختیاراتی دارد یقیناً در نظارت بر عملکرد هم اختیاراتی دارند. البته دستگاه‌های دیگر نظیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان تبلیغات اسلامی، سازمان صنعت، معدن و تجارت، ستاد احیاء امربه‌معروف و نهی از منکر، شهرداری‌ها، دستگاه‌های قضایی و انتظامی نیز می‌توانند در کنار اتحادیه‌ها نسبت به توجیه، آموزش و تذکر به صاحبان مغازه‌ها و فروشندگان اهتمام ورزند.

برخورد با هنجارشکنی و بدپوششی باید با فروشندگان و مروجین این نوع پوشش‌های هنجارشکنانِ ادامه داشته باشد و نباید تنها با مردم و افراد بد پوشش جامعه برخورد شود که باعقل و منطق سازگار نیست.

وقتی‌که مانکن‌ها و لباس‌های نامتعارف آن‌ها را رها کرده‌ایم از جوانان‌ که تنوع‌طلبی و الگوپذیری جزی از طبع آن‌هاست چه انتظاری داریم. اگر واقعاً به دنبال اصلاح سبک زندگی در اجتماع هستیم باید در هر عرصه‌ای اقداماتی انجام شود و اگرنه‌‌ همان بهتر که به اجلاس‌های خسته‌کننده و پرهزینه پرداخته شود که هرگز ثمر نخواهد داشت.

درهرصورت این مانکن‌ها موجب بلوغ زودرس، تحریک جنسی نوجوانان و جوانان و افزایش بی‌حیایی در جامعه می‌شود؛ که تبعات آن برای یک جامعه مذهبی ما بسیار فاجعه‌بار خواهد بود.

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *