تیر ۳۰ام, ۱۳۹۵

رواج پوشاک غربی در خیابان‌های ایران

حتما شما هم مانتوها و لباس هایی که روی آنها با حروف انگلیسی بزرگ "پادشاه" و "ملکه" چاپ شده است را دیده‌اید؛ اما ماجرای این لباس ها چیست؟

به گزارش درگزخبر، در اردیبهشت ماه سال جاری در هیاهوی همیشگی مد و لباس ناگهان مانتوهای دخترانه و تیشرت‌های پسرانه در جامعه رواج پیدا کرد که در پشت آن عنوان “keep calm and carry on” نقش بسته بود.

این عبارت، تاریخچه‌ای به قدمت جنگ جهانی دوم دارد؛ و مثل هر مد تازه وارداتی، در سایه غفلت مسئولین فرهنگی و بدون شناخت وارد کشور شد.

 پیام صلح پادشاه انگلیس در خیابان‌های ایران

“آرام باشید و…” عبارتی است که این روزها روی لباس برخی نوجوانان و جوان ایرانی نقش بسته است و اگر از هر کدام از آنها معانی این پیام‌ها را جویا شویم؛ هر یک معنی و فلسفه مختلفی را بیان می کنند.

 ماجرا تاریخی آن از این قرار است که در دوران جنگ جهانی دوم، دولت انگلیس مجموعه‌ای پوستر طراحی و توزیع می‌کند که در آنها پیام هایی از طرف پادشاه این کشور، با هدف روحیه دادن به سربازان در حال جنگ چاپ می شود. بالای این پوسترها هم به نشانه نظام سلطنتی انگلیس، عکس یک علامت تاج طراحی می شود. پوسترهای اول و دوم چاپ و توزیع شد؛ اما سومین پوستر این مجموعه هیچ وقت رسانه‌ای نشد؛ چرا که برای زمانی پیش‌بینی شده بود که خاک انگلیس اشغال شده است تا این پوستر به سربازان انگلیسی، روحیه برای ادامه دادن بدهد؛ پوستری که روی آن نوشته شده بود: “آرام باشید و ادامه دهید”.

موج”آرام باشید و ادامه دهید” در جهان

سالها بعد زن و شوهری که در یک کتابفروشی کار می‌کردند، یکی از این پوسترها را در جعبه‌ای پیدا می‌کنند و از آن خوششان می‌آید. آنها پوستر را قاب کرده و روی دیوار کتابفروشی خود نصب می‌کنند. بعد از مدتی آنها فهمیدند که مشتریان هم به این پوستر علاقه‌مند هستند و خواهان خرید آن هستند، پس شروع به چاپ از روی این پوستر کردند.

از دهه گذشته این پوستر به طرز چشمگیری در دنیا رواج پیدا کرد؛ به طوری با توجه به شرایط و سلیقه افراد جملات آن به همین سبک مانند”آرام باش؛ من یک ملکه هستم، آرام باش من یک پادشاه هستم و سایر بر روی پوسترها، تیشرت‌ها و انواع لباس‌ها چاپ شد و بعد سالها پای خود را به ایران باز کرد.

مانتوهای عجیب و غریب از کجا وارد ایران می‌شوند؟

سالهاست که از رواج این مد در اروپا می‌گذرد و موج آن تازه به کشور ما رسیده است. ابتدا این مانتوها وارداتی بودند اما بعد از مد شدن آن توسط تولید کنندگان داخلی در جملات مختلف تولید شد.

 از دیگر دلایلی که این مانتوها شایع شد، عدم برخورد جدی و ممیزی برای تولیدکنندگان است؛ این لباس ها با توجه به بلند بودن حساسیت کمتری را بر می انگیزد اما نباید دستگاه های نظارتی و ارشادی نسبت به این بیلبوردهای تبلیغاتی انگلیسی غفلت ورزند.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *