خرداد ۲۸ام, ۱۳۹۶

رفتار خنثی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی در برخورد با معضلات اجتماعی درگز

مسئولان فرهنگی شهرستان درگز باید در نظر داشته باشند در مقابل هنجارشکنی‌های اجتماعی، راهکار فرهنگی ارائه نمایند و با معرفی و اشاعه آداب صحیح، وظیفه خود را در مقابل معضلات اجتماعی نشان دهند.

به گزارش درگزخبر، با پایان یافتن هفته انتهایی ماه رمضان و شروع فصل تابستان، میزان مراسم‌های ازدواج به‌طور طبیعی افزایش می‌یابد.

این سنت حسنه پیامبر اسلام (ص) متأسفانه در سال‌های اخیر دچار دگرگونی شده است؛ عده‎ای از افراد در مراسم جشن و عروسی، ارزش‎های اسلامی را رعایت نمی‌کنند و با به راه انداختن عروس گردانی و کارناوال‌های عروسی نامتعارف به ایجاد بی‌نظمی در معابر و خیابان‎های سطح شهر تا ساعات آغازین بامداد می‌پردازند و سبب سلب آسایش و ناراحتی عمومی می‌شوند.

برگزاری جشن مبارک و حسنه عروسی در حریم خانه و اماکنی که مجاز شناخته‌شده است؛ در زمان‌های عرفی منعی ندارد و حتی موجب نشاط و امید در جامعه می‌شود؛ اما تجاوز به حقوق شهروندی به نام جشن و پای‌کوبی خلاف هنجارهای اجتماعی شناخته‌شده است و اکثریت شهروندان قانون‌مدار درگز انتظار دارند با اقلیتی که گناه فاحش انجام می‌دهند و امنیت روانی مردم را دچار خدشه می‌کنند برخورد شود.

حرکت تجمیعی موتورسواران، استفاده از ادوات موسیقی پرسروصدا، آزار و اذیت شهروندان و آلودگی‌های صوتی که در این مراسم‌ها شکل می‌گیرد همواره مورد اعتراض و اعلام نارضایتی‌ها از طرف شهروندان بوده است.

اقدام نیروی انتظامی درگز در کنترل این بی‌نظمی فرهنگی قابل‌ستایش است اما این اقدام انتظامی تنها یک راهکار موقتی است که نمی‌تواند در بلندمدت کارایی داشته باشد.

برای حل این معضل نیاز بر راهکارهای فرهنگی صحیح نظیر معرفی مراسم‌های عروسی در تراز سبک زندگی اسلامی و مبین مسائل شرعی و عرفی توسط دستگاه‌های فرهنگی شهرستان لازم و ضروری است؛ که متأسفانه اقدامی قابل‌مشاهده و مؤثری در این زمینه از سوی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی درگز دیده نمی‌شود و برنامه مشهود این اداره در موسیقی مقامی خلاصه‌شده است؛ این در حالی است که وظیفه این اداره بسیار سنگین‌تر است و نباید نسبت به مشکلات فرهنگی شهرستان خنثی عمل نماید.

مسئولان فرهنگی شهرستان باید در نظر داشته باشند در مقابل این هنجارشکنی‌های اجتماعی راهکار فرهنگی ارائه نمایند و با معرفی و اشاعه آداب صحیح ازدواج وظیفه خود را در مقابل این معضلات اجتماعی نشان دهند.

در پایان به خانواده‌ها و زوج‌های جوان توصیه می‌شود این برنامه مهم زندگی خود را به‌دوراز گناه و نارضایتی سایر شهروندان ادا نمایند و این سنت مبارک را به گناه آلوده نکنند.

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *