بهمن ۲۹ام, ۱۳۹۶

درد کمبود پزشک متخصص در شهرستان درگز/ وقتی برای رسیدن به امکانات پزشکی باید ۲۵۰ کیلومتر پیمود!

محرومیت‌های شهرستان درگز در بخش درمانی و بهداشتی باعث شده اکثر مردم برای انجام کارهای درمانی خود به مرکز استان مراجعه کنند، این در حالی است که تردد در مسیر درگز به دلیل داشتن گردنه‌های فراوان به خصوص در فصل زمستان خطرناک و دشوار است.

به گزارش درگزخبر؛ رفع مشکلات و محرومیت های مردم در حوزه بهداشت و درمان یکی از مهمترین اقدامات دولت به شمار می رود که در این زمینه طرح تحول نظام سلامت از ۱۵ اردیبهشت ماه سال ۹۳ به عنوان یکی از برجسته ترین فعالیت ها در سطح کشور اجرا شد که به نوبه خود اقدامی مهم و اثرگذار است.

 

این روزها مشکلات درمانی در شهرستان های کوچکی همچون درگز تبدیل به قصه پرغصه ای شده که تمامی ندارد و نبود امکانات درمانی و بهداشتی از جمله پزشک متخصص باعث بروز مشکلات زیادی برای مردم این منطقه شده است.

 

محرومیت های شهرستان درگز در بخش درمانی و بهداشتی باعث شده اکثر مردم برای انجام کارهای درمانی خود به مرکز استان مراجعه کنند، این در حالی است که شهر درگز با مرکز استان فاصله ۲۵۰ کیلومتری دارد و تردد در مسیر آن به دلیل داشتن گردنه های فراوان علی الخصوص در فصل زمستان خطرناک و دشوار است.

پاریاب، رئیس شبکه بهداشت درگز در بیان علت عدم وجود متخصصین و مراکز آزمایشگاهی خصوصی در شهرستان اظهار کرد: با اجرای طرح تحول نظام سلامت در شهرستان ها هزینه آزمایشات در بخش دولتی به شدت کاهش پیدا کرد، این در حالی است که مراکز خصوصی برای انجام آزمایشات مشابه هزینه بالاتری را دریافت می کنند، بنابراین مردم به سوی مراکز دولتی روی آورده و از مراجعه به متخصصین و مراکز خصوصی خودداری می کنند.

 

وی افزود: تمام شهرستان های کم جمعیت کشور با این مشکل مواجه هستند؛ چراکه برای مراکز خصوصی مقرون به صرفه نیست با هزینه کردن مبالغ بالا و تجهیز آزمایشگاه به جدیدترین ابزار، مراجعه کننده کمی داشته باشند و این مهم ترین دلیل برای عدم وجود متخصصین و تعطیلی مراکز آزمایشگاهی خصوصی در سطح شهرستان است.

 

رئیس شبکه بهداشت درگز گفت: با اجرای این طرح شاهد کاهش چشمگیر در هزینه های آزمایشگاهی و بیمارستانی هستیم ،ولی از سوی دیگر این کاهش هزینه در شهرهای کوچک منجر به مهاجرت متخصصین و تعطیلی مراکز آزمایشگاهی خصوصی شده که در این مورد نمایندگان شهرستان ها باید چاره اندیشی کرده و این قانون را اندکی تعدیل کنند.

یکی از پزشکانی که قبلا به مدت چند سال در این شهر مشغول به خدمت بوده و اکنون در مشهد زندگی می کند به خبرنگار ما گفت: معمولا پزشکانی که به صورت طرح برای خدمت به شهرستان اعزام می شوند، ماهیانه هفت روز به آنها مرخصی تعلق می گیرد؛ اما وقتی تصمیم می گیرند از مرخصی خود استفاده کنند مدیریت بیمارستان از آنها می خواهد ابتدا فردی را جایگزین خود کرده و سپس به مرخصی بروند، این در حالی است که مسئولیت یافتن جایگزین به عهده مسئولان بیمارستان است و پزشک طرح هیچ تعهدی در این زمینه ندارد.

 

وی تصریح کرد: یکی از مشکلات موجود در بیمارستان درگز کمبود امکانات آن است و چنانچه پزشکی یک وسیله ابتدایی برای کار خود نیاز داشته باشد باید در قسمتهای بیمارستان در جستجوی آن باشد. از طرف دیگر مراجعه کنندگان به بیمارستان، پزشک و پرستار را عامل همه کمبودها می دانند و انتقاد و گلایه های آنها بر سر پزشکان است.

 

محمد حسن بشری خدمات ضعیف سوئیت های مجتمع پزشکان را از علل دیگر مهاجرت پزشکان دانست و گفت: در بحث رفت و آمد پزشکان از مراکز استان به درگز و همچنین پرداخت دستمزد مشکلی وجود ندارد؛ اما منازل مسکونی پزشکان فاقد امکانات رفاهی بوده و حتی سال های گذشته شیر آب هم در این منازل وجود نداشت.

مدیر یکی از درمانگاه های خصوصی مشهد که سابق بر این در شهرستان درگز فعالیت می کرد، عنوان کرد: متاسفانه یک سری از امکانات و دستگاه ها در بیمارستان درگز وجود دارد، ولی بنا به دلایلی از آن استفاده ای نمی شود و مردم مجبور هستند برای انجام یک آزمایش کوچک به مشهد یا قوچان بروند.

 

وی طرح نظام سلامت را طرح شکست خورده ای دانست و عنوان کرد: این طرح با وجود داشتن محاسن، دردسرهای زیادی را ایجاد کرده و در نهایت این مردم هستند که باید آسیب های ناشی از آن را تحمل کنند.

 

سید رحیم حسینی تاکید کرد: به جای اجرای طرح نظام سلامت ابتدا باید سیستم مدیریتی را قوی کرده و بعد اقدامات جانبی را انجام دهیم.

 

عضو دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: با اجرای این طرح بسیاری از خدمات پزشکی رایگان شد، ولی به تبع آن با توجه به افزایش مراجعات و ثابت ماندن تعداد پرسنل پزشکی، کیفیت خدمات ارائه شده پایین آمد. از سوی دیگر با توجه به افت شدید مراجعات مردم به مراکز خصوصی، پزشکان متخصص انگیزه خود را برای ماندن در شهرهای کوچک از دست دادند و به مراکز استان مهاجرت کردند.

 

وی افزود: البته این مشکل در تمام شهرهای کشور وجود دارد، ولی پزشکان متخصص راهی جز پناه بردن به مراکز استان ندارند، هر چه باشد تراکم جمعیت و امکانات بهداشتی در مراکز استان بیشتر است و پزشکان می توانند درآمد بیشتری کسب کنند.

 

حسینی تبیین کرد: چنانچه انجام این ماموریت به بخش خصوصی واگذار می شد هیچ یک از این مشکلات وجود نداشت، امروز بیمه ها از پرداخت حقوق بیمارستان ها و پزشکان عاجز مانده اند و به نظر راهی هم برای علاج این قضیه وجود ندارد.

یکی از شهروندان درگزی در این مورد به خبرنگار ما گفت: در چند سال گذشته هم در شهرستان پزشک متخصص داشتیم و هم به صورت محدود درمانگاه های خصوصی وجود داشت؛ اما امروز فقط در سطح شهر شاهد تابلوهای پزشکان عمومی هستیم و تنها درمانگاه خصوصی شهرستان تعطیل شده است.

 

وی تاکید کرد: امروز پزشکان متخصص به صورت نوبتی و هفته ای یک روز در سطح شهرستان حضور دارند که برای ویزیت شدن باید ساعت ها در صف منتظر بمانیم.

 

امیر عابدی خاطرنشان کرد: البته در پاره ای از موارد وجود پزشک دردی از ما درمان نمی کند، چراکه شهرستان درگز فاقد بسیاری از امکانات پزشکی است و پزشک متخصص بدون تجهیزات نمی تواند پاسخگوی نیازهای مردم باشد.

 

وی تشریح کرد: شهروندان درگزی مجبور هستند برای انجام بسیاری از اقدامات تخصصی در بحث پزشکی هم رنج سفر را به جان بخرند و هم هزینه های بسیاری را متحمل شوند؛ اما چنانچه شرایط به نحوی فراهم شود که پزشکان متخصص در شهرستان ماندگار و امکانات برای آنها فراهم شود این حجم از گرفتاری و هزینه و مشکلات برای مردم به وجود نخواهد آمد.

 

انتهای پیام/

 

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *