مرداد ۷ام, ۱۳۹۶

خلأ معماری اسلامی-ایرانی در درگز

ساختمان‌سازی درگز از نبود معماری یکپارچه مطابق بافرهنگ بومی شهرستان رنج می‌برد؛ اما این مسئله مورد اهمیت و توجه شهرداری و سایر نهادهای مرتبط در این شهرستان نیست.

به گزارش درگزخبر، در شهرستان درگز نیز مانند سایر نقاط کشور با رشد جمعیت و گسترش شهرها، شهرسازی وارد عرصه جدیدی شد؛ اما در این میان به مقوله معماری و همگنی آن با محیط شهری توجه و دوراندیشی لازم انجام نشد؛ به‌طوری‌که در ساخت‌وساز ساختمان‌های رایج در درگز، اصول مشخص و قابل‌انتظار بومی، دیده نشده و نقشه‌ها، نماها و معماری ساختمان‌ها به‌صورت سلیقه‌ای انتخاب می‌شوند.
در سایه غفلت مسئولان این امر، بی‌نظمی در طراحی و نوع معماری چهره شهر و حتی روستاهای درگز را نازیبا کرده است و باعث بی‌هویتی شهرها و روستاهای این شهرستان شده است؛ به‌طوری‌که در بسیاری از روستاهای درگز، می‌توان یک ساختمان چندطبقه را با نمایی از سنگ‌های زینتی ناموزون در کنار معماری سنتی روستا مشاهده کرد.

در بعضی از ساختمان‌های ساخته‌شده در شهرها و بخش‌های درگز، صرف‌نظر از اینکه به معماری اسلامی-ایرانی بی‌توجهی شده است؛ از نمادهای یونانی و صهیونیستی بکار برده شده که همسو بافرهنگ مردم ایران نیست.

آنچه باعث تأسف است؛ در هر محله انواع و اقسام معماری‌ها و نماها به‌کاربرده شده است که مایه فرسایش جسم و روح شهروندان است و تأسف‌بار در آن است که این شلختگی فرهنگی را در ساختمان‌ها و محله‌های تازه ساخته‌شده می‌توان مشاهده کرد که نشان‌ از بی‌اهمیت بودن مسئله معماری بر شهرداری و سایر نهادهای مرتبط در درگز است.

در کنار معضلات یادشده، یکی از مشکلات که در سال‌های اخیر بسیاری از شهروندان را با آن درگیر کرده است؛ ساخت‌وسازهای جدیدی است که در مناطق سنتی شهر رخ‌داده است؛ به‌طوری‌که در یک محله‌‌ی ویلایی و سنتی، ناگهان یک آپارتمان چندین طبقه ساخته می‌شود که پنجره‌های آن روبه حریم خصوصی همسایگان خود باز می‌شود که این معضل، همواره مورد اعتراض قرارگرفته است؛ اما به دلیل وجود خلأهای قانونی، این اعتراضات نیز معمولاً بی‌تأثیر می‌ماند.

برای برطرف شدن این معضلات، باید نخبگان، مسئولان مرتبط به این امر را توجیه نمایند و مسئولان نیز مالکان، معماران و سازنده‌های ساختمانی را با ابزارهای قانونی مجاب نمایند تا در شهرسازی از یک معماری مشخص و با اصالت پیروی کنند تا معماری و نقشه‌های یک ساختمان برگرفته از فرهنگ ایرانی و آموزه‌های دین اسلام باشد.

لازم به ذکر است درگز بسیار پهناور است و مشکل زمین ندارد؛ و هزینه خرید زمین در آن نیز نسبتاً پایین است؛ بنابراین شهر درگز می‌تواند به‌جای رشد عمودی به‌صورت افقی گسترش یابد؛ تا مردم از تبعات منفی زندگی آپارتمانی در امان بمانند.

انتهای پیام/


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *