محسن صابر – اکنون که ترامپ روی خوشی به برجام نشان نداده و مبنای آن را بی‌اعتبار می‌خواند و معتقد است که باید دوباره مذاکره کرد و طرحی نو درانداخت، دولت روحانی نیز مواضع متفاوتی اتخاذ کرده است.
«آمریکا روح و متن برجام را نقض کرد»؛ این آخرین سخن ظریف در نیویورک پیرامون برجام بود. اکنون پیش‌بینی آن عده‌ای که نشستن بر سر یک میز و مذاکره با آمریکای بدعهد را از اول نادرست می‌دانستند، درست از آب در آمده و از طرفی سماجت عده‌ای که روند مذاکرات و سازش با غرب را برای دستیابی به صلح و امنیت به خیر و صلاح‌ کشور می‌دانستند، نادرست و نقش بر آب شده و خورشید برجام آنها رو به زوال رفت.
خروج از برجام، هیچ وقت دیر نیست
بخشی از بدنه نیروهای انقلابی از ابتدای مذاکرات به نتیجه آن خوش‌بین نبودند؛ اما ابتدا به ساکن خروج از مذاکرات را طرح نکردند تا مواجهه‌ و منازعه‌ای بین نیروهای انقلابی و سیاسیون ایجاد نشود.
گرچه نظام در مسیر دیپلماسی با کشورهای ۱+۵ نیاز به مذاکره و گفت و شنود داشت و ما مخالف خروج از مذاکرات و گوشه‌گیری نبودیم؛ اما همان‌طور که رهبر انقلاب نسبت به مذاکرات خوش‌بین نبودند و بارها آمریکا را بدعهد خطاب کردند، رویکرد مناسبی نسبت به آمریکا و هم‌پیمانانش نداشتیم. چنانچه رهبری به مذاکرات خوش‌بین نبودند؛ اما از طرفی هم خطاب به دولتی‌ها فرمودند بروید مذاکره کنید، چراکه چنانچه سد راه می‌شدند و مذاکرات متوقف می‌شد دستاورد بزرگ امروز -بد عهدی آمریکا- به‌دست نمی‌آمد.
بدون شک هوش سرشار رهبر انقلاب و شناخت معظم‌له از استکبار جهانی مانع از این شد که دولت بتواند هزینه ناکامی‌ها و عدم توفیق خود در برجام را به گروه یا فردی احاله دهد. از طرفی هم اصرار حسن روحانی بر ادامه مذاکره و موافقت رهبر انقلاب باعث شد تا برخی از مرددین نسبت به حقانیت نظام را به صفوف نظام برگرداند.
ضمن این‌که در اثبات حقانیت و وفای به عهد ایران هیچ مرجع بین‌المللی و حتی صهیونیست‌ها نیز نمی‌توانند مدعی باشند که ایران به تعهداتش در برجام عمل نکرده است. افکار عمومی می‌دانند تیم مذاکره کننده ماه‌ها و ساعت‌ها به نمایندگی از آن‌ها مذاکره کرده و متعهد شدند؛ اما این مذاکره هیچ نتیجه‌ای برای آنان در بر نداشت.
هنوز مردم اصرار حسن روحانی بر مذاکره و پذیرفتن منطق آمریکا را فراموش نکرده‌اند. اکنون ظریف می‌گوید “آمریکا روح و متن برجام را نقض کرد” و گزینه‌های خروج از برجام را مطرح می‌کند؛ اما کمی دیر است.
اکنون دولت‌مردان اعتدال به “بن‌بست برجامی” رسیده‌اند و مردم قاضی و داور هوشمندی برای پایش عملکرد برجامی دولتمردان هستند. ضمن این‌که منطق گفتمان جمهوری اسلامی و رهبری مستحکم است و عدول گروه‌ها و جناح‌های سیاسی از این منطق تباهی و شکست را برای آنها به ارمغان می‌آورد. در واقع با همین منطق می‌توان از دولت‌مردان تقدیر کرد، چراکه آن‌ها بودند که اثبات کردند همچنان نباید به آمریکا اعتماد کرد، آن‌ها بودند که اثبات کردند بدبینی رهبر انقلاب به استکبار جهانی بی‌علت نیست، آن‌ها بودند که اثبات کردند نفرت و بدبینی مردم به آمریکا بی‌جهت نیست و این آن‌ها یودند که اثبات کردند اعتماد به آمریکا و گام برداشتن در مسیر سازش عایدی نخواهد داشت. بر این اساس، خروج از برجام هیچ وقت دیر نخواهد بود و دولتمردان با تمسک به توان بومی از مسیر رفته رجعت کنند تا آیندگان نیز قضاوت متناسبی به این موضوع داشته باشند.
محسن صابر
انتهای پیام/