دی ۲۳ام, ۱۳۹۵

جریان تفکر انقلابی و راهبرد پسا هاشمی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درگزخبر به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل کوگانا،مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از مجاهدان قبل از انقلاب و یکی از مدیران مؤثر در استقرار نظام جمهوری اسلامی بود. فراز و نشیب در مواضع و رفتار آن مرحوم، آثاری را در فضای سیاسی کشور ایجاد کرد.

تجلیل از مجاهدت‌های هاشمی در قبل از انقلاب، حمایت از مواضع انقلابی هاشمی در دهه ۶۰، اقدامات و مواضع هاشمی در دهه ۷۰، فاصله‌گذاری با هاشمی از اواسط دهه ۸۰ ، برائت از اقداماتی که در پازل دشمن قرار میگیرد اصول و ارزش های انقلاب اندیشه‌های نورانی حضرت امام خمینی (ره) و رهبر معظم انقلاب و واجب بودن حفظ نظام، معیار و ملاک نقدها و فاصله گذاری‌های نیروهای انقلابی با مرحوم هاشمی رفسنجانی بود.

به پاس مجاهدت‌های آقای هاشمی در قبل از انقلاب و زحمات ایشان جهت استقرار نظام، از خدای متعال غفران و رحمت الهی را برای آن مرحوم مسئلت داریم.مرحوم هاشمی رفسنجانی در صدد بود از جمع و تفریق جناح‌های کشور، جریان جدیدی را با محوریت خودش ایجاد نماید. پروژه هاشمی شکل دادن به جریانی بزرگتر از همه جناح‌ها و تبدیل نمودن آن به بازیگر اصلی و تعیین کننده در حاکمیت بود.

ایجاد خلاء مدیریت در جریان غربگرا کند شدن روند غرب پذیر کردن نظام فعال شدن گسل‌های درونی غربگرایان چند پاره شدن غربگرایان در پسا هاشمی ، ضعف جایگاه روحانی در میان غربگرایان، ضعف قدرت چانه‌زنی روحانی در نظام ،عبور بخشی از اصلاح طلبان از روحانی در پسا هاشمی پروژه ایجاد دو قطبی بزرگ در نظام و جامعه برای تعیین معادلات آینده را باید خاتمه یافته تلقی کرد.

در پسا هاشمی غرب پذیر کردن نظام و نرمال‌سازی ایران با نرم‌های آمریکایی (برجام۴،۳،۲و…) مشکل‌تر از قبل می‌گردد. روحانی، ناطق، خ ات م ی و سید حسن، هیچکدام نمی‌توانند جایگزین هاشمی گردند. از همین رو در پسا هاشمی شکاف میان کارگزاران و اصلاح طلبان از یک سو و روحانی و اصلاح طلبان از سوی دیگر عینیت می‌یابد. جریان نفاق قطعا در پس وفات مرحوم هاشمی، اهداف شومی خواهد داشت.

جریان نفوذی که متاسفانه تا نزدیک‌ترین افراد بیت ایشان نیز نفوذ کرده بود. جریانی که سبب شد نزدیک ترین اشخاص منتسب به ایشان رسما به آشوبگران خیابانی علیه نظام مقدس جمهوری اسلامی، اسپانسر کودتا علیه جمهوری اسلامی، مفسد اقتصادی، موید جریان بهائیت و …. تبدیل شوند.

هر چند موضع مرحوم هاشمی در قبال این وقایع بعضا موضعی روشن و محکوم کننده بود، ولی جریان نفاق ایشان را ضد انقلاب تفسیر خواهد کرد. راهبردهای رسانه‌ای این جریان به شرح زیر خواهد بود در این راستا جریان نفاق سعی خواهد کرد شخصیت آقای هاشمی را بسی بزرگتر از واقعیت جلوه بدهد. لذا با بازنشر کلیه پیام‌های موافقین و مخالفین، بزرگان دینی و ملی، واکنش های رسانه های جهان و … سعی در بازنمایی وارد شدن آسیبی بزرگ به بدنه‌ مدیریتی کشور، فقدانی جبران ناپذیر، وفات محور وحدت» و … خواهند نمود.

اقدامی که در مدت زمان اندک سپری شده از رحلت آن مرحوم نیز بارز بود. در این مرحله دشمن حتی تعاریف چهره‌های مخالف ایشان را نیز بصورت گزینشی بکار خواهد گرفت و به مثابه‌ی «جایگاه انکارناپذیر افکار، توان مدیریت و شخصیت ایشان» تعبیر خواهد کرد و نه «قدردانی اخلاقی و احترام انقلابی نسبت به یک شخصیت دارای سابقه انقلابی» گزینش و بازنشر افکار زاویه دار ایشان با نگاه رهبر انقلاب و گفتمان انقلاب اسلامی در این مرحله رسانه‌های دشمن، شخصیت ساخته شده در مرحله قبل را هزینه می‌کنند.

بدین ترتیب که این شخصیت الگو شده را با عینکی گزینشی، بعنوان «الگویی از دست رفته» و «قدردانسته نشده» نسبت به شخصیت‌های حاضر و حتی رهبر معظم انقلاب و سیاستهای انقلابی اتخاذ شده پیش روی انقلاب اسلامی، علم خواهند کرد. قطعا در این راستا نفوذیان و خناسان نیز همراهی قابل توجهی با دشمن خواهند کرد. این جریان قطعا به «خاطرات مگو» در قالب ناگفته‌ها، محرمانه ها و … اشاره خواهد کرد که قطعا با چاشنی دروغ پردازی نیز همراه است.

دلسوزان انقلاب باید در این گام دقت کنند که پاسخ عملکرد رسانه‌های دشمن، هتاکی به مرحوم هاشمی نیست. بلکه نقد مودبانه اشتباهات ایشان و در عین حال تاکید بر ویژگی‌ها و افکار مثبت و سوابق انقلابی ایشان، پاسخ در خور برای خنثی سازی سناریوی دشمن خواهد بود. 

ساختن چهره‌ای تاریخی از ایشان قطعا جایگاه مرحوم هاشمی در تاریخ انقلاب و نیز جمهوری اسلامی، باید آنطوری که هست؛ ثبت و ضبط بشود. اما باید دقت شود که نفوذیان در راستای ثبت تاریخی اهداف دو مرحله قبل، قطعا به استنادات تاریخی نیز روی خواهند آورد و چه بسا برخی عقاید و افکار را به ایشان الصاق کنند. استناداتی که به علت ابهام در برخی مواضع رسمی مرحوم هاشمی در دوران حیاتشان، کار نفوذیان را راحتتر خواهد کرد.

ساختن عبارت «امیرکبیر دوم» نیز در این راستا ارزیابی میشود.از اینروست که گفته میشود در کنار حفظ احترام آن مرحوم، نباید دست از نقد اشتباهات فکری و عملی ایشان برداشت تا تحریف کنندگان تاریخ، به اهداف شوم خود دست نیازند.

علوی تبار


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *