فروردین ۲۰ام, ۱۳۹۷

تحریم نتوانست صنعت هسته ای را متوقف کند اما برجام آن را با رکود مواجه کرد

معاون سابق سازمان انرژی اتمی گفت: با پذیرش برجام محدودیت های قابل توجهی به ما اعمال شد؛ در واقع تحریم نتوانست صنعت هسته ای را متوقف کند اما برجام این صنعت را از سال 92 با رکود مواجه کرد.

حسین آبنیکی در گفتگو با درگزخبر؛ در سالروز ملی شدن فناوری هسته ای ضمن پرداختن به حوزه های مختلف این صنعت اظهار کرد: ایران جزو معدود کشورهایی است که بخش های عمده ای از فناوری هسته ای شامل غنی سازی، طراحی، ساخت و استفاده از راکتورهای هسته ای را در اختیار دارد.

 

وی افزود: دانشمندان کشور ما پیش از تصویب توافقنامه برجام، پروژه ساخت راکتورهای آب سنگین اراک و آب سبک را در دست اقدام داشتند و به نتایج بسیار خوبی رسیده بودند؛ تولید سوخت برای راکتورهای بوشهر یکی دیگر از این اقداماتی بود که با تصویب برجام متوقف شد.

 

معاون سابق سازمان انرژی اتمی تشریح کرد: فعالیت هسته ای در کشور ایران سابقه ای به درازای عمر انقلاب اسلامی دارد؛ البته در آن زمان فعالیت ما به ساخت چند راکتور محدود بود که توسط مستشاران خارجی بهره برداری و مدیریت می شد.

 

آبنیکی گفت: خوشبختانه با پیروزی انقلاب و تلاش های جوانان غیور این مرز و بوم توانستیم دانش هسته ای را به طور کامل در اختیار بگیریم و امروز این مهم در نقشه جامع علمی کشور جزو فناوری های اولویت دار تعیین شده است.

 

وی عنوان کرد: مهمترین بازتاب دسترسی به فناوری هسته ای، حس اعتماد به نفس و تحقق این شعار انقلاب بود که ما می توانیم در تمام عرصه ها ورود پیدا کرده و به بالاترین سطح فناوری برسیم؛ البته مشاهده این پیشرفت توسط کشورهای مسلمان دنیا، قدرت و جبروت آمریکا را شکست و اکنون خیلی از کشورها داعیه دار رشد و ترقی در حکومت اسلامی هستند.

 

کارشناس مسائل هسته ای تشریح کرد: جوانان ما به دنیا نشان دادند که دین می تواند در اداره جامعه پیشرو بوده، کشور را به خواسته های خود برساند و مردم را از عدالت و معنویت برخوردار کند.

 

وی تاکید کرد: دشمنان این نظام علی الخصوص آمریکا با پیروزی انقلاب و مشاهده آغاز فعالیت های هسته ای، شروع به تشدید تحریم های نفتی کرده و تمام قراردادهای خود را متوقف کردند؛ اما با این وجود جوانان ما توانستند دانش فناوری هسته ای را به طور کامل بومی کرده و اثر تحریم را خنثی کنند.

 

این کارشناس مسائل هسته ای تبیین کرد: با پذیرش برجام محدودیت های قابل توجهی به ما اعمال شد؛ در واقع تحریم نتوانست صنعت هسته ای را متوقف کند اما برجام این صنعت را از سال ۹۲ با رکود مواجه کرد.

 

آبنیکی افزود: فضای حاکم بر تصمیمات دولت در حوزه هسته ای و برجام نشان از ادامه این رکود دارد؛ چرا که بخشی از تعهدات مورد توافق در برجام ده ساله بوده و بخشی از آنها بیش از ده سال اعتبار دارد.

 

وی تصریح کرد: طرف غربی مذاکرات، از ابتدای امضای توافقنامه برجام به عهد و پیمان خود وفادار نبوده و در پی تشدید تحریم ها هستند؛ روش کار آنها این است که امتیازات خود را می گیرند ولی اعمال محدودیت های بیشتری را در دست اقدام دارند.

 

معاون سابق سازمان انرژی اتمی اظهار کرد: امروز اروپا هم با آمریکا همراه شده و دم از دور جدید مذاکرات و تحریم ها و محدودیت های بیشتر می زند؛ اجرای تعهدات هسته ای نه منجر به انجام تعهدات توسط طرف غربی شده و نه منجر به تعدیل محدودیت های هسته ای شد.

 

آبنیکی در پایان خاطر نشان کرد: اگر قرار است کشور توسعه و پیشرفت پیدا کرده و به سطوح مختلف علمی برسد، لاجرم باید فناوری هسته ای را در اولویت اول خود قرار داده و به طور جدی به آن بپردازیم؛ چشم پوشی از این فناوری به معنی باز ایستادن از حرکت کشور است.

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *