آذر ۲۲ام, ۱۳۹۵

بزرگترین تجمع دینی مردم کردستان در دارالاحسان سنندج رقم خورد

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی درگزخبر به نقل از خبرگزاری فارس از سنندج، سلام بر تو ای پیامبر خوبی‌ها، ای رحمه‎للعالمین، ای عزیزترین خلق خدا و ای نگار به مکتب نرفته و خط ننوشته‌ای که در معراجت تا آسمــــان هفتم عشق پرواز و همه آفرینش را با چشم دل رؤیت نمودی و اسرار هستی را در نهانخانه وجودت محرم شدی.

بیش از یک‌هزار و ۴۰۰ سال از میلاد بابرکتت می‌گذرد، قرن‌ها فاصله از زمان حیات پر برکتت مانع کمرنگ شدن گرمای عشق به وجود سرشار از رحمت و مهربانیت نشده است.

عشق به وجودت به قوم و امت خاصی خلاصه نشده و امروز نامت بر تارک جهان به زیبایی و روشنایی می‌درخشد، تا جایکه هر روز به پیروان دینی که نقطه آغازش میلاد مبارکت بود افزوده می‌شود و تلاش‌های گسترده دشمنان برای نشان دادن چهره غیرواقعی از مکتبی که مکتب نرفته برای جهانیان به یادگار گذاشتی اثر ندارد.

اینجا سنندج است، شهر مسجد و مناره، آنجا که مردمانش به فرهنگی ‎بودن و تدین شهرت دارند و همواره برای حضور در مراسمات دینی سر از پای نمی‌شناسند.

مولودی‎خوانی و دف‌نوازی با خون، رگ و پوست مردمان کردستان عجین شده و پنجه‌های بسیاری از مردان و زنانش با پوست دف آشناست.

برگزاری مراسمات مولودی‎خوانی و ذکر و سماع از آغازین روزهای ماه ربیع‌الاول در کردستان آغاز می‎شود و بسیاری از مساجد و تکایا گاه تک‌تک و گاه به صورت همزمان میلاد نبی مکرم اسلام را جشن می‌گیرند.

بزرگ‌مردان زیادی در تاریخ کردستان وجود دارند که در شب‌های ماه مولود در دل مساجد و خانقاه‌های شهر سنندج به مراسمات و جشن‌هایی که برای گرامیداشت میلاد نبی اکرم برگزار می‌شده تا پاسی از شب به مدح و دف‌نوازی می‌پرداختند و همچون میرزا آغه غوثی نام پدر دف به خود گرفتند.

اما این بار حکایت از سید بهاءالدین شمس‎قریشی ملقب به شمس‎الاشراف سنندج است، مردی که در کُنج مسجد هژاره در همین شهر مسجد و مناره‎های سنندج می‌زیست و کنج این مسجد را با تمام گنج‌های جهان عوض نمی‌کرد.

عشق بی‌کران شمس نسبت به زیباترین مخلوق خدا محمد مصطفی(ص) موجب شد به خلق آثاری بپردازد که با گذشت سال‌ها از مرگش هنوز طراوت‎بخش محافل معنوی و گرمی‎بخش دل‎های عاشقان است.

مردم دیار کردستان به خوبی شمس‎قریشی را می‌شناسند و چنان علاقه‌ای به خالق مولودنامه و معراج‌نامه دارند که خواندن اشعارش را موجب تبرک خانه و برکت در روزی خود می‌دانند.

شمس همان بزرگ‎مردی است که مولودنامه را در سال‌های ۱۳۵۰ هجری قمری به رشته نظم درآورد، و با وجود اینکه سال‌ها از خاموشی چراغ حیات شمس می‌‌گذرد ولی همچنان نام‌ آن بر سر زبان مردمان این دیار است.

بدون شک قدردانی از جایگاه چنین مرد والایی و شناساندن وی به نسل‌های جوان و آیندگان اقدامی ارزشمند و ضروری است که خوشبختانه چند سالی است در دستور کار حوزه هنری کردستان قرار گرفته است.

در شبی که به دیدگاه اهل سنت، شب میلاد نبی مکرم اسلام(ص) است، سیزدهمین یادواره شمس‌قریشی با حضور گسترده مردان و زنان، کودکان و پیران و اقشار مختلف مردم برگزار شد.

برنامه‌ای که با کمترین هزینه‌ مردمان زیادی را بدون کارت دعوت به صحن جدید مسجد دارالاحسان کشاند تا با پیامبر اسلام تجدید میثاق کنند.

مسجد از همان ساعت اولیه برگزاری سیزدهمین یادواره شمس قریشی آکنده از جمعیت بود، مردمی که از دور و نزدیک برای شرکت در مراسم میلاد پیامبر آمده بودند، گروه‌های دف‌نوازی نام‎آشنای کردستان یکی پس از دیگری به اجرای برنامه می‌پرداختند.

صحنه‌های زیبایی که با اشک و دعا خلق می‎شد و به دف و سماع گره خورده بود را نمی‌توان با زبان و قلم بیان کرد، همه با هم و یک صدا نام پیامبر رحمت و مهربانی را فریاد می‌زدند.

این شب، شب متفاوتی بود که به همت حوزه هنری کردستان برای مردم کردستان رقم خورد، برگ زرینی که برای همیشه در کارنامه موفقیت‌های این نهاد انقلابی باقی می‌ماند.

———————————————

گزارش: شیرین مرادی

عکس: سید محمدلطیف حسینی‎نسب

——————————————–


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *