Warning: include_once(core/fields/image.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/dargazkh/domains/dargazkhabar.ir/public_html/wp-content/plugins/advanced-custom-fields/acf.php on line 400

Warning: include_once(): Failed opening 'core/fields/image.php' for inclusion (include_path='.:/usr/local/php54/lib/php') in /home/dargazkh/domains/dargazkhabar.ir/public_html/wp-content/plugins/advanced-custom-fields/acf.php on line 400
اقتصاد مقاومتی، راه‌گشای مشکل مهاجرت و بیکاری درگز | پایگاه خبری تحلیلی درگزخبر

دی ۱۹ام, ۱۳۹۵

اقتصاد مقاومتی، راه‌گشای مشکل مهاجرت و بیکاری درگز

درگز با داشتن مناطق بکر گردشگری، زمین زراعی، مراتع پهناور، گمرک مرزی و نیروی انسانی مستعد از مشکل بیکاری و مهاجرت رنج می برد.

به گزارش درگزخبر، شهرستان مرزی درگز با ۸۰ هزار نفر جمعیت، مانند اکثر شهرستان‌های کشور با معضل مهاجرت در کنار سایر مشکلات مخصوص به خود رنج می‌برد؛ این مهاجرت‌ها هر ساله بخش زیادی از جوانان ساکن شهرستان را کاهش می‌دهد.

دلایل عمده‌ای برای مهاجرت جوانان از شهرستان درگز به شهرستان‌های دیگر عنوان شده است؛ که می‌توان به نبود فرصت‌های شغلی مناسب برای جمعیت بالای بیکار این شهرستان اشاره کرد؛ به همین منظور جوانان و خانواده های زیادی برای امرار معاش خود مجبورند به شهرهای دیگر، نظیر قوچان، مشهد، تهران و سایر شهرهای بزرگ نقل مکان کنند و متاسفانه این پدیده در چند سال گذشته بیشتر شده است.

کاهش جمعیت و بیکاری دو معضل اجتماعی هستند که هر یک بر دیگری اثر می‌گذارد و موجب تشدید یکدیگر می شوند؛ بیکاری سبب افزایش مهاجرت و مهاجرت سبب کاهش فرصت‌های شغلی می‌شود.

خشکسالی های پی درپی نیز در کنار کاهش رونق و جمعیت روستاها سبب افزایش مهاجرت روستائیان به مرکز شهرستان شده که با شهرنشین شدن عده زیادی از کشاورزان و روستائیان درگزی، تمایل به مهاجرت از منطقه برای ایجاد کسب و کار افزایش یافته است.

همزمان با این مهاجرت‌ها پدیده فرار مغزها در میان افراد تحصیلکرده و تاثیرگذار نیز مزید بر علت شده و پیشرفت اقتصادی بخش‌های خصوصی درگز را تهدید می‌کند؛ این فرارها علتهای اساسی و عمده‌ای دارد که نبود امکانات، جاده مناسب، زیرساخت و تمرکز برخی از این امکانات در مرکز استان را می توان برشمرد که جوانان نخبه درگزی را از شهرستان خود خارج می‌کند؛ که در نهایت سبب شکل‌گیری افراد موفق درگزی در سایر نقاط کشور و محروم ماندن درگز می‌شود.

راهکار اصلی جلوگیری از مهاجرت در شهرستان درگز در دو رکن توجه و توجیه مسئولین شهرستان به معضلات مهاجرت است و دیگری در ایجاد فرصتهای شغلی با توسعه شهرک صنعتی و وامهای خوداشتغالی است.

شهرستان درگزی دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل های بالایی در عرصه اقتصاد مقاومتی است که لازم است دولت در راستای توسعه اقصاد مقاومتی در درگز با ایجاد اشتغال جوانان، از مهاجرت‌های بی رویه موجود در آن جلوگیری کند.

از این رو ایجاد کارگاههای کوچک و زود بازده اقتصادی در درگز بسیار راهگشاست؛ که لازم است گفته شود؛ در حال حاضر بنگاه‌های زود بازده اقتصادی که توسط بسیج سازندگی راه‌انداری شده است؛ دارای عملکرد مطلوب بوده و دولت می‌تواند این روش موفق اقتصادی را با اقدام عملی تقویت کند.

امید است؛ مسئولین مربوطه با توجه به ظرفیت های بالای شهرستان، زمینه ایجاد اشتغال افراد بیکار را فراهم نمایند؛ تا روند مهاجرت‌های بی رویه در این شهرستان کاهش یابد.

لازم به ذکر است درگز دارای مناطق بکر گردشگری، زمین زراعی، مراتع پهناور، گمرک مرزی و نیروی انسانی مستعد است.

 انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودیNotice: پوسته بدون comments.php is deprecated since version 3.0.0 with no alternative available. لطفاً یک قالب comments.php در پوسته‌ی خود قرار دهید. in /home/dargazkh/domains/dargazkhabar.ir/public_html/wp-includes/functions.php on line 3959

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *