اسفند ۷ام, ۱۳۹۷

استعفای ظریف نوعی بازی داخلی برای گرفتن امتیاز بیشتر از مجمع تشخیص مصلحت نظام است

کارشناس مسائل خاورمیانه مطرح کرد: استعفای وزیر امور خارجه نوعی بازی داخلی است برای گرفتن امتیاز بیشتر از مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی برای قبول پروتکل FATF و پالرمو.

اصغر هانی زاده در گفتگو با درگزخبر؛ با اشاره به استعفای ناگهانی وزیر امور خارجه کشور اظهار کرد: استعفای آقای ظریف دو گمانه زنی را در میان افکار عمومی مطرح ساخته و در حال تقویت آن است.

 

وی ضمن بیان اینکه گمانه زنی اول با نپذیرفتن استعفای ظریف توسط آقای روحانی به واقعیت می پیوندد توضیح داد: در واقع استعفای وزیر امور خارجه نوعی بازی داخلی است برای گرفتن امتیاز بیشتر از مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس شورای اسلامی برای قبول پروتکل FATF و پالرمو.

 

کارشناس مسائل خاورمیانه عنوان کرد: دستگاه دیپلماسی معتقد است که باید با امضای پروتکل ها بهانه را از دست غرب گرفت و تا آخرین لحظه با استفاده از ابزارهای سیاسی با کشورهای غربی تعامل کرد؛ از نظر دستگاه دیپلماسی اگر FATF و پالرمو امضا شود بهانه ای دست اروپا برای وضع تحریم های جدید باقی نمی ماند.

 

هانی زاده تصریح کرد: از سوی دیگر این فرضیه مطرح است که ظریف از مذاکره با کشورهای اروپایی پیرامون گشایش و ایجاد سازوکار تبادل مالی بین ایران و اتحادیه اروپا ناامید شده و در طول شش سال گذشته نتوانسته استفاده ای از برجام داشته باشد؛ خروج آمریکا از برجام و تحریم های اعمال شده موجب شد آقای ظریف نسبت به روند پیشبرد برجام امید خود را از دست داده و از مسئولیت خود خارج شود.

 

وی تاکید کرد: باید در انتظار بود اگر آقای روحانی استعفای ظریف را پذیرفت گمانه زنی خارجی مبنی بر اینکه آقای ظریف به خاطر ناامیدی از برجام استعفا داده کاملا درست خواهد بود و اگر استعفا را نپذیرفت مسئله داخلی و گرفتن امتیاز مطرح می شود.

 

کارشناس مسائل خاورمیانه تبیین کرد: خارج از این گمانه زنی ها احتمال قهرمان سازی دولت برای مدیریت انتخابات آینده ریاست جمهوری نیز دور از انتظار نیست؛ به نظر می رسد استعفای دو وزیر کلیدی آقای روحانی یعنی آقای قاضی زاده هاشمی و آقای ظریف که به نوعی در این دولت برند و شاخص هستند با هدف نقش آفرینی در انتخابات باشد؛ آینده ثابت خواهد کرد که استعفای وزرا یک بازی است یا حقیقتا مربوط به مسائل داخلی کشور است؟

 

انتهای پیام/

برچسب‌ها, , ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *