اسفند ۱۵ام, ۱۳۹۶

مرز بی تدبیری؛ وقتی یک روستا فدای یک نفر می شود

300 هکتار از مراتع روستای خیرآباد بخش لطف آباد درگز در دهه 70 تحت عنوان ممیزی و به صورت مادام العمر به یک فرد غیر بومی واگذار شد که این امر مدت‌هاست مشکلات فراوان برای چرای دام مردم این روستا به وجود آورده است.

به گزارش درگزخبر؛ بی شک یکی از مزایای مهم زندگی در مناطق مرزی استفاده از ظرفیتها و پتانسیل های موجود در منطقه است.

متاسفانه تا به امروز مردم نوار مرزی لطف آباد با وجود برخورداری منطقه از ظرفیتهای بسیار زیاد، آن طوری که انتظار می رفت نتوانسته اند از این مزایا بهره ببرند.

چند سالی است که فقر، محرومیت و خشکسالی در مرزهای لطف آباد درگز بیداد می‌کند و مرزنشینان این منطقه چشم به دستان مسئولان بسته‌اند شاید فرجی باشد و گره‌ای به دست مدیری دلسوز از کارشان باز شود.

علی امینی در خصوص مشکلات روستای خیرآباد به خبرنگار ما توضیح داد: در این روستا همچون سایر نقاط شهرستان مشکل کم آبی و مهاجرت وجود دارد؛ اما مساله ای که باعث تشدید آلام ساکنین روستای خیرآباد شده واگذاری ۳۰۰ هکتار از مراتع این روستا به یک شخص غیر بومی است، به نحوی که این فرد هر سال همزمان با فصل پاییز دامهای خود را از شهر دیگر به این مراتع آورده و در اردیبهشت ماه سال بعد برای فروش از شهرستان خارج می کند.

دهیار روستای خیرآباد عنوان کرد: اداره منابع طبیعی در دهه ۷۰ اطلاعیه ای مبنی بر به عمومیت گذاشتن مراتع خیرآباد و ممیزی کردن آنها در روزنامه ها منتشر کرد؛ اما با توجه به کمبود سطح سواد مردم در آن زمان و نبود افراد روزنامه خوان در روستا، کسی از این قضیه مطلع نشده و مراتع به شخص دیگری که در شهر همجوار درگز سکونت دارد واگذار می شوند.

وی افزود: از آن زمان تاکنون اهالی خیرآباد هیچگونه حق بهره برداری از مراتع روستای خود را نداشته و در صورت ورود دام ها به این مراتع با جریمه های چندصد هزار تومانی اداره منابع طبیعی مواجه می شوند.

امینی گفت: مجموع دامهای این روستا به ۱۰۰۰ راس می رسد؛ اما به خاطر ممیزی شدن مراتع و منتهی شدن این روستا به کشور ترکمنستان، با محدودیت فضا مواجه بوده و مجبور هستیم دامهای خود را در حیاط منزل نگهداری کنیم.

دهیار خیرآباد تاکید کرد: امروز در وضعیتی هستیم که هم از نعمت آب بی بهره ایم و هم مرتعی برای چرای دامها در اختیار نداریم؛ این در حالی است که یک فرد غریبه به راحتی ۸۰۰ راس دام خود را در مراتع روستای ما می چراند.

یکی از اهالی روستا ضمن گلایه از نبود امکانات تصریح کرد: اکثر مسئولین، مردم را به زندگی در روستا دعوت می کنند؛ اما هیچ حمایتی از روستاییان نمی شود و همین مساله سبب شده تمام جوانهای ما به شهرهای بزرگ کشور مهاجرت کنند.

وی بیان کرد: در واقع مرزبانان اصلی کشور، روستا نشینان مناطق مرزی هستند؛ اما به جای اینکه خدماتی در اختیار ما قرار دهند، یک روستا را فدای یک نفر کرده اند.

وی افزود: ۲۵ سال پیش بر اثر بی تدبیری بعضی مسئولین و شاید منافعی که برای آنها در بر داشت، مراتع روستای خیرآباد به صورت مادام العمر به یک نفر واگذار شده و امروز کسی تمایل ندارد برای پس گرفتن آن تلاشی کند.

حمیدرضا شرفخانی در توضیح این مساله به خبرنگار ما گفت: یکی از وظایف اداره منابع طبیعی شناسایی دامدار و مرتعدار ذیحق است؛ طبق قانون برای شناسایی این افراد، سابقه دامداری مورد بررسی قرار گرفته و بومی یا غیر بومی بودن آنها ملاک نیست.

رئیس اداره منابع طبیعی درگز تشریح کرد: فردی که مراتع این روستا را در تصرف خود دارد، سالهای پیش از دهه ۷۰ در آن مکان اقدام به دامداری کرده و دارای سابقه شده است؛ به همین جهت منابع طبیعی او را جهت ممیزی شدن و بهره برداری از مراتع مورد تایید قرار داده است.

علی فراهی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: نظر ما بر این است که افراد بومی شهرستان باید از این مراتع استفاده کنند؛ در این راستا مکاتبات و پیگیری های زیادی هم انجام شده؛ اما تاکنون پاسخی دریافت نکرده ایم.

بخشدار لطف آباد عنوان کرد: وقتی دامدار ما نیاز به استفاده از این مراتع دارد چه نیازی است که آن را به فرد دیگری واگذار کنیم؛ بروز این مسائل باعث به وجود آمدن تنش و حساس شدن افراد می شود.

وی تاکید کرد: مرز بندی صحیح و اصولی مراتع، این مشکل را برطرف خواهد کرد؛ اما سلیقه ای عمل کردن بعضی مسئولین باعث تشدید مشکلات می شود.

فراهی گفت: امروز کشاورزان ما با مشکل کمبود مرتع مواجه بوده و از طرفی هر روز به بخش های حفاظت شده شهرستان افزوده می شود؛ در این میان استفاده یک نفر از چراگاه های یک روستا صورت خوشی ندارد؛ این مشکل باید از طریق نگاه مثبت مسئولان ادارات ذیربط و تعامل آنها با مرکز استان برطرف شود.

سخن آخر؛ قوانینی که بعضا به اشتباه مورد تصویب قرار می گیرند آیه نازل شده از سوی خدا نیستند که نشود آنها را دستخوش تغییرات قرار داد؛ کافیست میز ریاست را رها کرده و اندکی برای حل مشکلات مردم که همان ولی نعمتان مسئولین هستند تلاش کنیم، آنگاه خواهیم دید مسائل در کمترین زمان و به ساده ترین شکل حل خواهد شد.

انتهای پیام/

برچسب‌ها, ,


ایمیل سایت:  dargazkhabar.ir@gmail.com                         شماره سامانه پیامک سایت:    به زودی


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *